Nowy rok to czas podsumowań naszej pracy z poprzednich miesięcy. Czujemy, że minione miesiące upłynęły pod znakiem naszej intensywnej pracy i zaangażowania. To okres, kiedy oczekujemy od pracodawcy docenienia naszego wkładu w organizację, a w związku z tym gratyfikacji – awansu oraz podwyżki. Co jednak w sytuacji, gdy nasze wyobrażenia są sprzeczne ze zdaniem pracodawcy i zamiast świętowania sukcesu jest żal i smutek? Co poszło nie tak?
Większość firm dokonuje rocznych ocen pracowniczych samodzielnie bądź korzysta z usług agencji doradztwa personalnego. Jednym z wykorzystywanych narzędzi jest ocena 360 stopni. Służy do wieloaspektowej oceny pracowników, zbierając dane z różnych źródeł (współpracowników, przełożonych, podwładnych czy samych ocenianych pracowników). Audyt sposobu funkcjonowania danej osoby w organizacji jest cennym źródłem informacji dla niej samej, a także dla zarządu. Pozwala skupić się na indywidualnych przypadkach. Pomaga w podjęciu konkretnych decyzji dotyczących danego pracownika. Nierzadko może dodatkowo ujawnić luki lub błędy w prowadzonej działalności.
Bywa, że mimo naszych usilnych starań ostatecznie wypadamy kiepsko na ocenie rocznej. Być może, nieświadomie szkodzimy swojej karierze? Oto kilka przykładów popełnianych błędów, z których możemy nie zdawać sobie sprawy:
– To błąd. Każdy z nas przyjmuje różne role (społeczne) w zależności od środowiska. Warto jednak pozostać sobą i szczerze przedstawiać swoje mocne i słabe strony. Inaczej trudno liczyć na prawdziwą ocenę naszych kompetencji.
– Wydaje nam się, że nie damy rady zrobić więcej. Pamiętajmy, że ludzki mózg pomaga nam w adaptacji do każdej sytuacji, a przede wszystkim trudnej i stresującej. Dodatkowo cierpimy także na niską samoocenę – nie wierzymy we własne umiejętności i możliwości. Wszystko to powoduje, że mimo posiadania wysokich kwalifikacji, nie wykorzystujemy ich, a nasz pracodawca nie jest w stanie ich docenić.
– Choć sumienny i pracowity pracownik to skarb dla organizacji, przesadne zaangażowanie też nie jest dobre. Brak przerw w pracy prowadzi szybko do wypalenia zawodowego. Warto dbać o higienę pracy i świeży umysł. Dzięki temu nasze działania będą bardziej precyzyjne.
– Nawet w organizacjach o luźniejszym nastawieniu do pracy (bez dress code, z benefitami dla pracowników w postaci np. masaży) warto zachować pewne granice. Choćbyśmy uzyskiwali wysokie wyniki, praca z nogami na biurku nie będzie mile odbierana przez otoczenie. To samo dotyczy emocji. Nie jednokrotnie nasi klienci czy wadliwe urządzenia wywołują w nas frustrację i złość. Pamiętajmy jednak, że nasz szef to wciąż pracodawca, a nie kolega, przed którym możemy wyładować swoją wściekłość. Warto więc zadbać o kulturę swojej pracy.
– Choć bywa, że chcemy oddzielić życie prywatne od zawodowego, na dłuższą metę ciężko nie zawierać choćby powierzchownych relacji w pracy. Poza tym, nie dając się poznać, ciężko liczyć na realną ocenę ze strony współpracowników.
Każdy z nas popełnia błędy w codziennej pracy. Dobrze jednak mieć ich świadomość i dbać o to jak postrzegają nas inni. Pamiętajmy też, że otrzymanie negatywnej oceny jest wciąż wartością dodaną. Raport otrzymany od asesorów przedstawia nasze mocne i słabe strony. Wskazuje, nad jakimi aspektami naszej pracy powinniśmy jeszcze popracować. Każda negatywna ocena pracownicza kończy się przedstawieniem planu naprawczego. Zawarte są w nim wskazówki dla pracownika (i pracodawcy) o zagadnieniach, jakie trzeba doszlifować. Tylko od Was zależy czy wcielicie je w życie! Powodzenia! 🙂
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-13
Comments are closed.