Spotkanie podczas procesu rekrutacji pracowników zazwyczaj kojarzy się nam z jednostronnym ocenieniem kandydata. Oto bowiem podczas niego firma podejmuje decyzje, czy chce współpracować z daną osobą. Tymczasem sprawa ma się całkowicie inaczej. Owszem jest to spotkanie dla przedsiębiorstwa, ale też i dla Ciebie drogi kandydacie! Na tej rozmowie bowiem masz szansę dowiedzieć się więcej o firmie i zdecydować, czy spełnia ona Twoje oczekiwania. Istotne jest więc, byś nie bał się zadawać pytań. Powiemy nawet więcej – warto na to spotkanie przyjść wyposażonym w pytania dotyczące istotnych dla Ciebie kwestii. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, o co warto zapytać.
Przykładowe pytania:
„W którą stronę firma chce się rozwijać?”
„Czy istnieją konkretne cele, które firma chce osiągnąć w najbliższych lat?”
Warto zapytać o te kwestie, ponieważ pokaże nam to kierunek, w jakim chce iść przedsiębiorstwo. Wyobraź bowiem sobie, że zatrudniasz się w firmie, która w ciągu paru miesięcy całkowicie zmienia swój model działania. Nie do takiej organizacji chciałeś dołączyć, prawda?
Przykładowe pytania:
„Jakie są kluczowe umiejętności, których oczekujecie od osoby pełniącej tę rolę?”
„Co jest najważniejsze w pierwszych trzech miesiącach po rozpoczęciu pracy?”
Pozwoli Ci to zrozumieć, co Cię czeka po ewentualnym rozpoczęciu pracy. Będziesz wiedział, jakie umiejętności są tutaj kluczowe. Świadomie podejmiesz więc decyzje, czy nadajesz się na to stanowisko.
Przykładowe pytania:
„Jakie projekty / zadania będę realizować?”
„Jakie są największe wyzwania, przed jakimi obecnie stoi zespół?”
Dzięki konkretnym przykładom zrozumiesz, co czeka Cię w nowej roli. Warto zapytać o trudności – samodzielnie ocenisz, czy będą one stanowić dla Ciebie wyzwanie, czy też mur nie do przeskoczenia.
Przykładowe pytania:
„Czy firma oferuje możliwości szkoleń i kursów dla pracowników?”
„Jakie możliwości awansu daje ta pozycja?”
Nie zamykaj się ze swoim myśleniem na tu i teraz. Jeśli chcesz długoterminowo związać się z firmą, zawsze warto dowiedzieć się, co ona oferuje. Sprawdź więc w jaki sposób firma inwestuje w rozwój pracowników.
Przykładowe pytania:
„Jak duży jest zespół, z którym będę pracować?”
„Jaka jest struktura zespołu (poziomy doświadczenia)?”
Te pytania pomogą Ci się zorientować, czy w zespole są osoby, od których możesz się uczyć (albo których to Ty będziesz uczyć). Warto wiedzieć też, jak duży będzie zespół – niektórzy nas wolą bowiem pracować w mniejszych, a inni w większych grupach.
Pamiętajcie, że są to jedynie przykłady pytań. Jako że od lat działamy z kandydatami w ramach naszej pracy jako agencja rekrutacyjna, polecamy Ci, byś przed rozmową przejrzał ogłoszenie. Wypisz sobie wszystkie pytania, jakie przyjdą Ci do głowy. Tak przygotowany przyjdź i dowiedz się, czy ta firma spełni Twoje oczekiwania. Przyjście z zestawem pytań pokaże też, że realnie jesteś zainteresowany pracą w danej organizacji. To pozwoli Ci zapulsować w tym procesie rekrutacji pracowników.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.