Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym zarówno kandydat jak i pracodawca mogą się lepiej poznać. Jest to czas, kiedy obie strony muszą podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy. Wielu kandydatów jednak skupia się wyłącznie na tym, aby dobrze wypaść w oczach rekrutera. Zapominają przy tym, że to spotkanie jest szansą dla nich na zadawanie pytań.
W Polsce wciąż można spotkać się z sytuacjami, gdzie kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej milczy, kiedy pada pytanie: “Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?”. Często wynika to z obawy przed wydaniem się zbyt ciekawskim lub też z przekonania, że to rekruter jest osobą, która ma pytać, a kandydat – odpowiadać. Tymczasem pytania ze strony kandydata są bardzo ważne!
Jak podkreślają eksperci z firm rekrutacyjnych, zadawanie pytań świadczy o tym, że jesteś naprawdę zainteresowany pracą w danej organizacji. Pokazuje to, że zależy Ci na pełnym zrozumieniu oferty, warunków pracy oraz oczekiwań wobec Ciebie. Pytania pozwalają Ci też zebrać informacje, które pomogą podjąć świadomą decyzję o przyjęciu oferty. Praca to przecież coś więcej niż tylko wynagrodzenie – to także codzienne obowiązki, kultura organizacyjna, zespół, z którym będziesz współpracować. Warto więc dowiedzieć się, jak najwięcej przed podpisaniem umowy.
Abyście nie musieli zastanawiać się, o co pytać podczas rekrutacji pracowników, przygotowaliśmy dla Was parę opcji!
Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
To pytanie pozwala zrozumieć, jakie zadania będziesz wykonywał. Czy będą to obowiązki, które sprawiają Ci przyjemność, czy raczej takie, które mogą prowadzić do frustracji? Wiedza na ten temat jest kluczowa, abyś mógł ocenić, czy taka praca będzie dla Ciebie satysfakcjonująca i zgodna z Twoimi oczekiwaniami.
Jakie są największe wyzwania na tym stanowisku?
Każda praca niesie ze sobą pewne wyzwania. Zadanie tego pytania pokaże, że jesteś realistą i zdajesz sobie sprawę, że żadna praca nie jest bezproblemowa. Co więcej, uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci ocenić, czy posiadasz odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby sobie z nimi poradzić, a także czy jesteś gotów na potencjalne trudności.
Jak wygląda proces wdrożenia nowych pracowników?
To pytanie jest kluczowe! Pokaże Ci ono, jak firma podchodzi do nowych pracowników i czy możesz liczyć na wsparcie w pierwszych tygodniach pracy. Organizacje, które mają dobrze przemyślany proces onboardingu, zwykle dbają o swoich ludzi. Zależy im na tym, aby szybko stali się pełnoprawnymi członkami zespołu. Dzięki temu pytaniu dowiesz się zatem, czy będziesz mógł liczyć na szkolenia, wsparcie mentora oraz dokładne wprowadzenie w obowiązki.
Jak wygląda struktura zespołu, z którym będę współpracować?
To pytanie pomoże Ci zrozumieć, z kim będziesz na co dzień działać, a także jakie są relacje w zespole oraz jak wygląda struktura firmy. Czy zespół jest mały i zgrany? A może będziesz pracować w dużym, zróżnicowanym środowisku? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci ocenić, czy taki styl pracy odpowiada Twoim preferencjom i czy będziesz się czuł komfortowo w takim środowisku.
Pamiętaj, że zadawanie pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej to dla Ciebie narzędzie, które pomoże Ci podjąć świadomą decyzję o przyjęciu oferty pracy. Dzięki temu dowiesz się, czy ta praca jest rzeczywiście dla Ciebie odpowiednia. Zyskasz też pewność, że ta oferta nie tylko spełnia Twoje oczekiwania finansowe, ale także da Ci szansę na rozwój, jest zgodna z Twoimi wartościami i umożliwia współpracę z zespołem, w którym będziesz czuł się dobrze.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-26
2024-11-13
Comments are closed.