Znalazłeś interesującą Cię ofertę pracy, przygotowałeś odpowiednio dobre CV i wraz z równie dobrym listem motywacyjnym wysłałeś swoją aplikację. Nie masz wątpliwości, że jesteś kandydatem, którego potrzebują. Mija niestety już kilka dni a telefon milczy.
Wcale nie musi być tak, że skoro rekruter nie kontaktował się z Tobą w przeciągi kilku dni to oznacza, że już nigdy nie zadzwoni. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi rekrutacji, by odkryć dlaczego niejednokrotnie tak długo on trwa. Specjaliści ds. HR często podają, że dwa tygodnie do miesiąca to standardowy czas dla procesu rekrutacyjnego, choć bywają i takie, które trwają do trzech miesięcy. Niestety jest to proces bardzo złożony, który składa się z kilku istotnych etapów.
Najbardziej czasochłonne jest przeglądanie CV i spotkania z kandydatami. A ci często spotkania przekładają na odległe terminy, odwołują bądź zwyczajnie się na nich nie pojawiają. I to rodzi opóźnienia. Bo jeżeli nawet rekruter na bieżąco przegląda nadsyłane aplikacje, to często bywa tak, że ich ogrom uniemożliwia mu obdzwonienie wszystkich adekwatnych kandydatów nawet do dwóch tygodni. A należy pamiętać, że HR-owcy w agencjach doradztwa personalnego zazwyczaj prowadzą jednocześnie kilka, bądź kilkanaście procesów równocześnie. Często też przeglądanie nadesłanych aplikacji rozpoczynają po okresie ich nadsyłania, by wiedzieć z jakimi kandydatami mają do czynienia.
Z etapów, które wpływają na czas procesu mamy więc selekcję aplikacji, kontakt telefoniczny, zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów, spotkanie rekrutacyjne. A musimy jeszcze wziąć pod uwagę czas, jaki potrzebuje rekruter, czy zleceniodawca na rozważenie danej kandydatury. Jeśli do tego dodamy jeszcze przypadki w których kandydaci dostają jakieś zadania do wykonania „w domu” lub uczestniczą w sesjach assessment centre to proces przeanalizowania ich kandydatury i konkretnych decyzji może się jeszcze przedłużyć.
Każdy proces rządzi się swoimi prawami. Są jednak pewne schematy, dzięki którym możemy dowiedzieć się czegoś więcej o samym procesie rekrutacji.
Najszybciej na nasze aplikacje najprawdopodobniej odpowiedzą małe firmy, które nie posiadają swoich działów HR, a rekrutacją zazwyczaj zajmuje się sam właściciel. Brak rozbudowanych procedur sprawia, że już po kilku dniach od wysłania aplikacji możemy oczekiwać kontaktu. Jeżeli dodatkowo istotny jest czynnik czasu, nawet kolejnego dnia może zostać wykonany do nas telefon.
Większe firmy, to większa ilość procedur i etapów poszukiwania nowych pracowników. Za rekrutację odpowiadają tu działy HR, jednak gdy aplikujesz na dane stanowisko, bardzo często twoje CV musi najpierw zostać zaaprobowane w Centrali firmy, nim zostanie przesłane do odpowiedniego oddziału, gdzie również musi zostać zatwierdzone. W takim wypadku nawet miesięczny czas oczekiwania nie powinien nikogo dziwić.
Zupełnie inaczej wyglądają te rekrutacje, które prowadzone są przez firmy rekrutacyjne. Taki proces odbywa się następująco: CV kandydata w pierwszej kolejności trafia do firmy rekrutacyjnej, ta dopiero po selekcji nadesłanych aplikacji nawiązuje kontakt z kandydatem i przeprowadza pierwsze etapy rekrutacji. W następnym kroku, zazwyczaj po wstępnych wywiadach telefonicznych z kandydatami czy też spotkaniach, przedstawia swoje rekomendacje firmie, która podejmuje decyzje z którymi kandydatami chce się spotkać w celach dalszych etapów rekrutacji. Okres oczekiwania w przypadku agencji wynosi 10-15 dni, o ile oczywiście z przyczyn od niej niezależnych, proces rekrutacyjny nie będzie się przeciągał na przykład ze względu na brak feedbacku ze strony klienta. Dobrą praktyką każdej poważnej firmy rekrutacyjnej jest dbanie o jak najszybsze skontaktowanie kandydata. W końcu Twoje CV będąc z bazie agencji, może zostać jeszcze kiedyś wykorzystane, a wtedy warto byś poprzedni proces rekrutacyjny wspominał dobrze.
Oczywiście zdarzają się wyjątki, w których rekrutacja trwa dobrych kilka miesięcy. Jak w każdej innej dziedzinie życia, chodzi o to by znaleźć idealną równowagę pomiędzy czasem a jakością. Dla firm proces rekrutacyjny to inwestycja, która musi się opłacać. Nie może zatem trwać w nieskończoność. Z drugiej jednak strony, złe decyzje podjęte w pośpiechu, bez odpowiedniego sprawdzenia kandydata mogą przynieść fatalne skutki. Nawet do tego stopnia iż trzeba będzie szukać kogoś ponownie i zaczynać cały proces rekrutacyjny od nowa.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-26
2024-11-13
Comments are closed.