Posada menedżera w dużej firmie dla wielu ludzi wydaje się ukoronowaniem kariery zawodowej. Mimo to, wiele osób na kierowniczych stanowiskach decyduje się szukać nowych miejsc pracy. Zaskakujące? Nie tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, jeżeli przeanalizuje się powody, które skłaniają menedżerów do zmiany pracy. Jest ich sporo, dlatego warto na chwilę pochylić się nad tym tematem.
Kierując dużym zespołem i podejmując się realizacji kolejnych projektów, można się tym nasycić. Szczególnie, jeżeli ze względu na charakter działalności firma w zasadzie odtwarza swoje wcześniejsze kroki. Menedżer pracuje za relatywnie duże pieniądze, ma jedno z najważniejszych stanowisk w firmie, ale… zaczyna się nudzić wykonując schematyczne i powtarzalne zadania i nic nie może na to poradzić. Wtedy w głowie pojawia się myśl: a gdyby tak spróbować w nowym miejscu? Czasem nawet podobne obowiązki, ale w innej branży mogą być odpowiednim lekarstwem na tego typu wypalenie.
Potrzeba wyzwań i ciągły głód poszukiwań są cechami najlepszych menadżerów. Oczywiście, nie ma nic złego w trzymaniu pozycji kierowniczej przez wiele lat w jednym miejscu, ale jak powtarza wielu psychologów i specjalistów z zakresu rozwoju osobistego, to właśnie wychodzenie ze strefy komfortu pozwala nam się rozwijać. Każda firma ma swoją kulturę organizacyjną, swoje wyzwania. Jeżeli jako menedżer chcesz się sprawdzić i podjąć ryzyko, nic dziwnego, że otwierasz się na propozycje rynku pracy.
Innym z czynników, przez które menedżerowie zmieniają miejsce pracy są pieniądze. Czasami przeprowadzka do większego miasta czy transfer do mocniejszej na rynku korporacji oznacza znaczny wzrost zarobków, o kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Jednak nie zawsze chodzi o profity wyrażane wyłącznie w gotówce. Czynnikiem decydującym w wielu przypadkach mogą być też specjalne pakiety medyczne dla całej rodziny, dodatkowe polisy ubezpieczeniowe, luksusowe wyjazdy, możliwość pracy zdalnej czy inne niestandardowe benefity.
Czasami zarobki stoją na najwyższym poziomie i w codziennej pracy nie brakuje wyzwań, a mimo to menedżerowie decydują się przejść do innej firmy. Dlaczego? Niekiedy powodem są ludzie i brak odpowiedniej atmosfery. Sytuacje z życia prywatnego, ambicjonalne spory, zakulisowe działania – to wszystko może zniechęcić do dalszego funkcjonowania w danej firmie. Zawiedziony menedżer rozgląda się wtedy za nowym zajęciem. Chcąc zaprosić go na swój pokład, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi rekrutacji. Jednym z nich jest metoda Executive Search, która pozwala indywidualnie i w pełni profesjonalnie wyszukać najlepszych na rynku kandydatów do pracy. Kompleksowa analiza profilu, motywacji i osobowości kandydata gwarantuje trafną ocenę i pozwala zatrudnić osoby dobrze dopasowane do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy.
Kierownicze stanowiska obejmują zazwyczaj osoby wyróżniające się ponadprzeciętną ambicją, która naturalnie pobudza ich do ciągłego podnoszenia kompetencji. Szkolenia, kursy, branżowe lektury, spotkania z ekspertami, wiele godzin spędzanych na prasówce – to wszystko działania, które pozwalają menedżerom stawać się coraz lepszymi fachowcami. Za zmianą firmy na inną często stoi chęć sprawdzenia się w nowej roli i pozyskania nowej wiedzy oraz umiejętności. Na przykład kierownik odpowiedzialny za komunikację w obszarze tradycyjnych mediów może przejść do większej firmy, żeby zająć się relacjami z przedstawicielami zarówno mediów tradycyjnych, jak i internetowych. Zdobywanie zupełnie nowych kompetencji lub rozwijanie już nabytych w wielu przypadkach dostarcza nowej energii do działania.
Kolejnym argumentem przemawiającym za zmianą pracy menedżera może być myślenie perspektywiczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim w przyszłości będzie chciała założyć swoją własną działalność. Nowa praca może pomóc jej nauczyć się czegoś nowego, poszerzyć kontakty, rozbudowywać CV i portfolio. Nic więc dziwnego, że zmiana pracodawcy to dla takiej osoby nowe możliwości, które mogą bardzo przydać się w przyszłości.
Podsumowując trzeba pamiętać, że rekrutacja działa w dwie strony. Motywacje menedżerów, które skłaniają ich do zmiany pracy mogą być różne. Dlatego tak ważne, aby firmy wiedziały, jakie narzędzia rekrutacji zastosować, żaby pozyskać odpowiedniego pracownika na stanowisko kierownicze. W konsekwencji może to przełożyć się na lepsze wyniki całej firmy oraz zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.