1 maja to Święto Pracy, czyli specjalny dzień poświęcony pracownikom. Zastanawiasz się, czy to jedynie polska tradycja? A może tego dnia obchody odbywają się na całym świecie? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedź!
Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, a konkretnie w 1886 roku w Chicago, gdzie protestujący domagali się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Postulaty dotyczyły także poprawy warunków zatrudnienia oraz wzrostu i zabezpieczenia płac. Kilkadziesiąt tysięcy demonstrujących robiło wrażenie. Wydarzenia, które przeszły do historii jako Haymarket Riot, miały swój krwawy finał, wiele osób zginęło po otwarciu ognia. Głośny protest odbił się echem na całym świecie, dodając sił rozwijającym się ruchom socjalistycznym i komunistycznym.
W 1889 roku II Międzynarodówka ogłosiła Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przypadający na 1 maja. W Polsce jest to święto państwowe od 1950 roku, dzień wolny od pracy. Ponieważ 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej, a 3 maja rocznicę wprowadzenia Konstytucji, popularna „majówka” to przy sprzyjającej aurze okres odpoczynku i wyjazdów. A jak obchodzi się Święto Pracy na świecie? Przyjrzyjmy się ciekawym przykładom z innych państw.
W Grecji obchodzi się święto pracowników, ale znaczenie ma przede wszystkim odrodzenie po okresie zimowym. 1 maja wiąże się z wyjazdami z miast na prowincję i uczestnictwem w tradycyjnych obrzędach, na przykład przeskakiwania przez ogień w noc poprzedzającą święto. Wypuszcza się w niebo wiele latawców, a także zbiera polne kwiaty i wyplata wieńce zawieszane na drzwiach wejściowych. Można powiedzieć, że nie tyle proletariat, ile po prostu wiosna jest głównym bohaterem 1-majowego święta w Grecji
Choć mieszkańcy Finlandii świętują oficjalnie Suomalaisen Työn Päivä, czyli dzień pracy, również skupiają się na nieco innych kwestiach niż interesy klasy robotniczej. Zabawa zaczyna się już 30 kwietnia, co widać po charakterystycznych przebraniach studentów, gdyż jest to rodzaj juwenaliów i karnawału. Świętowana jest głównie Noc Walpurgii – nietypowym rozwiązaniem wydaje się wyjątkowa zgoda na picie alkoholu w miejscach publicznych na terenie całego kraju.
W Zjednoczonym Królestwie Święto Pracy od 1978 roku obchodzi się w każdy pierwszy poniedziałek maja, który jest dniem wolnym od pracy. Na ulicach pojawiają się demonstracje, ale i parady uliczne związane z radosnym świętowaniem zaczynającego się sezonu letniego. Jedną z praktyk jest maypole dancing – taniec wokół słupa. W Szkocji to święto znane jako Early May Bank Holiday, a w pozostałych krajach tworzących Zjednoczone Królestwo – po prostu May Day.
Jak już wspomnieliśmy, tradycja Święta Pracy pojawiła się w następstwie krwawo stłumionych zamieszek w Chicago. Stąd w USA 1 maja nie jest świętem robotników, a taki dzień przypada na każdy pierwszy poniedziałek września.
1 maja we Francji, podobnie jak w Grecji, kojarzy się nie tylko z pracownikami, a przede wszystkim z odradzającą się do życia naturą. Święto określa się jako La fete du muguet – w jego trakcie na pierwszym planie są piękne konwalie symbolizujące młodość i pomyślność. Tego dnia sprzedaje się te kwiaty dosłownie wszędzie, w tym celu nie jest wymagana działalność gospodarcza i odprowadzanie podatków. Konwalie są wręczane bliskim czy współpracownikom.
Chiny to kraj, w którym Święto Pracy jest kultywowane chyba w najbardziej okazały sposób, ponieważ na okres od 29 kwietnia do 2 maja przypadają urlopy i okres wakacyjny, a poszukiwanie pracy odchodzi na chwilę w niepamięć. Właśnie w tych dniach można nie przychodzić do zakładów pracy i udać się do swojej rodziny. Na ulicach dużych miast pojawiają się tłumy turystów, ponieważ trwają festiwale zakupowe i towarzyszące im atrakcje kulturalne. Planując wyjazd do Chin, warto wpisać okolice 1 maja do kalendarza!
W Niemczech 1 maja od dekad oznacza idealną datę na przeprowadzanie demonstracji pracowniczych. Najbardziej znana, organizowana przez związki zawodowe, co roku opanowuje główną część Berlina, kierując się w stronę Bramy Brandenburskiej. Niestety, od końca lat 80. nie brakuje w tym dniu zamieszek przybierających czasem skrajną formę, na przykład podpaleń.
1 maja świętuje się jeszcze w wielu państwach. Jak widać, tradycja robotnicza nie zawsze jest jednak najważniejszym elementem obchodów. Równie istotna okazuje się specyficzna pora, ponieważ początek maja to często początek sezonu turystycznego, a w wielu miejscach przyroda powraca do życia, dając ludziom powód do radości.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.