Przeglądasz oferty pracy firmy, która bardzo wpadła Ci w oko. Nie widzisz jednak nic, co pasowałoby do Twoich wymagań oraz kompetencji. Chciałbyś jednak dać znać organizacji, że istniejesz. Myślisz więc, czy może się do nich nie odezwać? Albo wysłać CV? Zastanawiasz się jednak, czy coś takiego ma sens? Czy nie będzie źle odebrane? Dziś odpowiemy Ci na te pytania!
Twoja chęć wysłania CV do firmy, pomimo iż nie ma otwartych procesów rekrutacji pracowników pasujących do Ciebie, nie jest czymś niespotykanym. Nawet więcej! Powstało na to działanie osobne określenie – spontaniczna aplikacja (lub aplikacja otwarta). Definicja jest jasna. Jest to bowiem proces, w którym potencjalny kandydat składa swoje CV do organizacji (lub agencji rekrutacyjnej) bez konkretnego ogłoszenia o pracę ani zaproszenia od firmy. Jest więc to inicjatywa kandydata, który jest zainteresowany pracą w danym przedsiębiorstwie. Doskonale wpasowuje się w Twoje pytania, prawda?
Pochylmy się teraz nad Twoim kolejnym pytaniem – czy wysyłanie spontanicznej aplikacji ma sens? Przede wszystkim musimy postawić sprawę jasno. Czasy, w których żyjemy są niezwykle dynamiczne i w ciągu tygodnia decyzje mogą ulec zmianie kilka razy. Ma to również związek z potrzebami kadrowymi firm. Dzięki spontanicznej aplikacji w takiej sytuacji zyskujesz przewagę! Nim się bowiem wakat otworzy, organizacja ma już Twoje CV – i może się z Tobą kontaktować. Jesteś więc pierwszy w kolejce.
Nie wiemy, czy słyszałeś też o czymś takim jak ukryty rynek pracy. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie potrzeby rekrutacji pracowników są szeroko ogłaszane. Czasem firmy szukają ludzi wewnętrznie, a czasem proszą o pomoc firmy rekrutacyjne. Może się więc okazać, że nawet jeśli myślisz, że nie ma dla Ciebie odpowiedniego wakatu… to tak naprawdę on istnieje! Wysyłając więc spontaniczną aplikację, otwierasz sobie te drzwi.
Ostatnim benefitem, jaki zyskujemy przez to działanie, jest pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą proaktywną, zainteresowaną daną organizacją i gotową do działania. Spontaniczna aplikacja pozwala Ci też na nawiązanie kontaktu z daną firmą i zbudowanie relacji. Szczególnie istotne jest to w przypadku współpracy z agencją rekrutacyjną. Pracujący tam specjaliści poszukują ludzi do wielu różnych firm. Często też w pierwszej kolejności z nową ofertą odzywają się do znanych już sobie kandydatów! Wobec tego nie warto czekać! Napisz do rekrutera i umów się na spotkanie.
Jeśli już decydujesz się na wysłanie aplikacji spontanicznej, zadbaj o to, by odpowiednio przyłożyć się do tego zadania. Sugerujemy Ci więc, byś zaczął od sprawdzenia firmy. Dowiedz się, co robi, jaką ma kulturę i jakie stanowiska w niej występują. W swojej wiadomości do organizacji skup się na tym, co przedsiębiorstwo zyskuje dzięki nawiązaniu z Tobą pracy. Podkreśl więc swoje umiejętności i doświadczenie. Super będzie, jeśli nawiążesz wówczas do swojego researchu! Dodatkowo jasno wyraź swoje zainteresowanie. Wspomnij też, czemu uważasz, że jest to miejsce dla Ciebie. Nie zapomnij też o CV! Ono również powinno być dopasowane pod firmę, do której aplikujesz.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-13
Comments are closed.