Specjaliści branży IT już od dawna pozostają najbardziej pożądaną przez pracodawców grupą zawodową – zapotrzebowanie na ich kompetencje stale rośnie. Według prognoz, do końca 2020 roku miejsc pracy w IT będzie dwa razy więcej niż specjalistów, którzy mogliby je obsadzić. W związku z tą sytuacją, kandydaci mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia i mają uprzywilejowaną pozycję w kontaktach z pracodawcami. Dobra pensja czy podstawowe dodatki pozapłacowe często jednak nie wystarczają by zatrudnić informatyka i zatrzymać go w firmie na dłużej. Czym zatem zachęcić specjalistów IT do pracy?
Dla specjalistów IT duże znaczenie ma projekt, w który będą zaangażowani. Chodzi tutaj o dobór technologii, cel projektu, jego odbiorcę, a także rolę jaką przyjdzie kandydatowi pełnić w zespole. Informatycy lubią wyzwania i poczucie, że tworzone przez nich rozwiązanie jest nie tylko unikalne i nowatorskie, ale również użyteczne dla wielu ludzi. Branża IT wymaga ciągłego dokształcania, ze względu na szybki rozwój technologii. Ważne by dany projekt pozwalał pracownikom być z nowinkami na bieżąco i nie opierał się na przestarzałych rozwiązaniach. Pamiętajmy jednak, że możliwość nauki daje nie tylko realizowane przedsięwzięcie, ale również dobry zespół – współpraca z ludźmi, od których można uczyć się nowych rzeczy.
Informatycy cenią sobie swobodę tworzenia. Nie lubią ograniczeń i stereotypowego myślenia, nie chcą powielać narzuconych szablonów. Liczy się dla nich możliwość dochodzenia do celu własnymi drogami. To ona sprawia, że czują się ważni dla firmy oraz, że w ich oczach praca nabiera znaczenia. Informatyk na pewno doceni, kiedy będzie mógł przeznaczyć część swojego czasu pracy na rozwijanie własnych pomysłów i projektów, które mogą w późniejszym czasie zostać wdrożone w firmie.
Lista pozapłacowych elementów systemów wynagrodzeń w większości dużych firm (niezależnie od branży) obejmuje świadczenia, takie jak dofinansowanie zajęć sportowych, opieka medyczna czy służbowy laptop i telefon komórkowy. Dodatki te są już na tyle standardowe, że nie pozwalają wyróżnić się firmie, a tym samym nie przekonują kandydatów do podjęcia zatrudnienia. Na rynku informatycznym duży udział mają firmy zagraniczne, których pracownicy funkcjonują na co dzień w międzynarodowym środowisku pracy. Należy więc postawić na kompetencje językowe, organizując szkolenia, czy choćby dofinansowując lekcje.
Większość specjalistów IT należy do pokolenia Y, czyli tzw. millenialsów, którzy dorastali w realiach wolnego rynku i globalizacji. Warto więc by pracodawcy kładli nacisk na programy work-life balance, możliwość pracy zdalnej czy dofinansowanie relokacji. Pozytywnie odbierane są świadczenia, które mają pracownikom ułatwić funkcjonowanie w biurze, a także sprawić, by ich życie prywatne było bardziej aktywne. Do świadczeń z tej grupy należą np. śniadania czy lunche serwowane w miejscu pracy, zwrot kosztów dojazdu do pracy, zajęcia sportowe, wyjazdy turystyczne. O atrakcyjności oferty konkretnego pracodawcy świadczą także inne elementy kształtujące środowisko zatrudnienia. Wśród specjalistów IT cenione są zwłaszcza praca zdalna i elastyczny czas pracy. W wielu firmach narzędzia te stają są elementami całościowych programów wspierających zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. To, co interesuje kandydatów IT to także brak firmowego dress-code’u, posiadanie „chill-out roomu”, gdzie pracownicy mogą odpocząć. Jak wspomniano wcześniej, informatycy zwracają uwagę na rozwój zawodowy. Dlatego to, czy potencjalny zatrudniający będzie mógł skutecznie zadbać o stałe podnoszenie kwalifikacji pracownika często jest kluczowe w podjęciu decyzji. Im więcej możliwości zdobycia profesjonalnych certyfikatów jest w stanie zapewnić kandydatowi firma, tym jego oferta jest atrakcyjniejsza.
Ogromna część kandydatów w tej branży nie poszukuje aktywnie pracy. Tradycyjne rozwiązanie polegające na publikacji ogłoszeń na portalach internetowych, nie przyniesie więc dobrych efektów. Aby znaleźć odpowiedniego kandydata i zainteresować go ofertą, warto nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną, która rekrutacją specjalistów zajmuje się profesjonalnie. Agencje zatrudnienia posiadają sprawdzone metody i narzędzia rekrutacji. Pozyskują cennych, normalnie niedostępnych kandydatów odnoszących sukcesy w swojej branży. Dzięki wnikliwej diagnozie specjalistów, uzyskują informacje o ich kompetencjach merytorycznych, dopasowaniu osobowości do wymogów stanowiska, a także poziomu aspiracji i motywacji do pracy. Bardzo ważną umiejętnością w procesie pozyskiwania kandydata jest także efektywna komunikacja. Dotarcie do odpowiedniego specjalisty to tylko część rekrutacji. Głównym celem jest zainteresowanie go ofertą pracy. Informatycy są bardzo konkretni, dlatego komunikacja z nimi musi również być rzeczowa, szybka, pełnowartościowa, a jednocześnie czytelna i przyjazna. Wsparcie doświadczonych headhunterów znacznie zwiększa szansę na pozyskanie talentów do firmy i ułatwia negocjacje warunków zatrudnienia z rekomendowanymi kandydatami.
Branża IT rozwija się z miesiąca na miesiąc i wraz z upływem czasu deficyt informatyków będzie coraz większy, a co za tym idzie, pracodawcy będą musieli zaoferować im jeszcze więcej przywilejów, by zachęcić ich do pracy u siebie. Możemy więc być niemal pewni, że w najbliższych latach dysproporcja (zarówno jeżeli chodzi o zarobki, jak i świadczenia pozapłacowe) pomiędzy branżą informatyczną a pozostałymi sektorami gospodarki będzie się tylko i wyłącznie powiększać.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.