Większość z nas miała w swoim życiu chociaż jedną rozmowę rekrutacyjną. Istnieje pewien standardowy zestaw pytań, które podczas niej mogą się pojawić. W Internecie można więc znaleźć wiele poradników, jak na nie odpowiadać. Czy ktoś z nas zastanawiał się, po co wciąż zadawać te same, oklepane już pytania? Jaki stoi za nimi cel? Na tapetę bierzemy dziś jedno z najbardziej znienawidzonych pytań przez kandydatów, czyli „dlaczego Pan/i zaaplikował/a” i jego wszelkie wariacje.
Rekruter, zadając takie pytanie, chce zrozumieć, co przyciągnęło Cię do oferty i co dla Ciebie jest ważne. Pozwoli to obu stronom ustalić, czy rzeczy te są możliwe do osiągnięcia. Jeśli np. chciałbyś się rozwijać w nowych obszarach, a w danej organizacji będzie to możliwe – wówczas mamy pełną zgodność. W przypadku jednak, jeśli będzie to np. stateczna praca polegająca na wykonywaniu cały czas takich samych zadań – rekruter od razu wie, że możesz być niezbyt zadowolony w przyszłości z tej pozycji i szybko odejść. Chodzi więc o zdiagnozowanie, czy możesz otrzymać to, czego poszukujesz. Wiedza o ofercie jest więc tutaj kluczowa.
Kolejnym walorem informacyjnym tego pytania, jest odkrycie Twojej motywacji. Dzięki niemu konsultant zyskuje wiedzę, co Tobą kieruje i co jest dla Ciebie ważne. Może jest to wspomniany już rozwój albo chęć stabilizacji i spokoju? A może to pieniądze są dla Ciebie głównym motywatorem. Poznanie tych czynników pozwoli konsultantowi ocenić, czy w związku z obowiązkami i specyfiką pracy na danej pozycji, Twoja motywacja będzie odpowiednia.
Takie pytanie stanowi też dobrą opcję dla rekrutera, by poznać, na co zwracają uwagę kandydaci i co jest dla nich istotne. To z kolei umożliwi następnym razem stworzenie bardziej dopasowanej oferty pracy, która przyciągnie większą liczbę zainteresowanych osób.
Nie zawsze rozstajemy się z obecnym pracodawcą na przyjaznych warunkach. Niestety pojawić się mogą sytuacje, kiedy jesteśmy tak rozzłoszczeni, np. zachowaniem managera, czy chaosem panującym w naszym przedsiębiorstwie, że ciężko jest nam trzymać emocje na wodzy – również podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętajmy jednak, że słysząc pytanie o powód aplikacji, nie powinniśmy oczerniać naszego pracodawcy. Zawsze zachowajmy profesjonalizm i nie wdawajmy się w rozmowę ze zbyt dużą ilością szczegółów. Dzięki temu rekruter wie, że jesteśmy osobą godną zaufania i nawet jeśli Wasza współpraca nie powiedzie się, nie będziesz w przyszłości oczerniać organizacji.
Na koniec chcielibyśmy zastanowić się nad ciekawym przypadkiem. Co w sytuacji, kiedy to my zostaliśmy przez organizację skontaktowani i zachęceni do wzięcia udziału w procesie rekrutacji pracowników? Idziemy na spotkanie i jesteśmy proszeni o opowiedzenie na temat powodu naszej aplikacji. Kusi nas, żeby powiedzieć: „przecież to Wy się do mnie odezwaliście”. Wbrew pozorom takie pytanie ma sens, chociaż według nas powinno zostać inaczej zadane. Zamiast “Dlaczego Pan/i zaaplikował/a” powinno raczej brzmieć: „Co zaciekawiło Cię w naszej ofercie, po kontakcie z naszej strony, że teraz ze sobą rozmawiamy?”. Tak sformułowane pytanie od razu ma jasny cel – zrozumienie, czemu kandydat odpowiedział na naszą propozycję. Co jednoznacznie wiąże się z poznaniem jego motywacji do wzięcia udziału w rekrutacji pracowników.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.