Większość z nas spotkała się z pojęciem Assessment Centre. Niektórzy doświadczyli go nawet w praktyce podczas procesu rekrutacyjnego. Ten sposób oceny pracowników wykorzystuje się często w rekrutacjach wewnętrznych. Używany, choć rzadziej, jest również do poszukiwania nowych pracowników z zewnątrz. Ze względu na koszty i czas, dotyczy to jednak szczególnie stanowisk wyższego szczebla, na których szczególną rolę odgrywają nie tylko umiejętności twarde (techniczne, merytoryczne), ale i miękkie. Nie każdy jednak miał do czynienia z tzw. dyskusją grupową. Dziś przybliżymy nieco tą formę oceny kandydatów.
Dyskusja grupowa jako zadanie, sprawdza się szczególnie przy rekrutacji na stanowiska wymagające współpracy w zespole. Można je przeprowadzić zarówno w przypadku pracowników fizycznych (np. mechaników) jak i umysłowych (pracowników biurowych zajmujących się określonym projektem w firmie). Zadanie to często występuje na końcu, jako zwieńczenie całego procesu Assessment Center.
W skrócie polega na tym, że uczestnicy sesji poproszeni są o przedyskutowanie na forum konkretnej problematycznej kwestii, a następnie podzielenie się rozwiązaniem z asesorami.
Treść dyskusji może wpasowywać się merytorycznie do pozostałych pisemnych i ustnych zadań z sesji lub być całkowicie odrębna. Tematyka może zachęcać do wypracowania wspólnego rozwiązania i strategii działania lub przeciwnie – prowadzić do rywalizacji. W zależności od badanej grupy zdarza się, że asesorzy narzucają konkretne role dla uczestników dyskusji (szefa, podwładnego itp.).
Określone ramy czasowe dyskusji mają na celu zmotywowanie uczestników do użycia konkretnych argumentów i wypracowania finalnego rozwiązania. Następnie asesorzy proszą o przedstawienie stanowiska grupy. To, jaka osoba zostanie wybrana na reprezentanta również ma znaczenie.
Rekruterzy prowadzą obserwacje i zapiski przez cały czas trwania dyskusji grupowej. Często każdy z nich ma przypisanych konkretnych badanych uczestników. To na nich szczególnie skupiają uwagę i ich zachowanie analizują. Dodatkowo zapisują ogólne wnioski na temat pracy całego zespołu pracowników.
Z początku zadanie to może wydawać się banalne, szczególnie dla uczestników. Zmęczeni po całodniowej ocenie ich kompetencji, mogą traktować dyskusję jako czas na rozładowanie emocji i small talk ze współuczestnikami. Nic jednak mylnego! Pod koniec sesji uczestnicy są już mniej czujni, zachowują się swobodniej i w naturalny sposób objawiają swoje prawdziwe JA.
To pokazuje jak istotnym i cennym narzędziem jest dyskusja grupowa. Obok pozostałych assessmentowych zadań (case study, koszyk zadań – in-basket, odgrywanie ról) jest kolejną opcją do oceny kwalifikacji kandydatów.
Oczywiście nie chodzi tylko o wybranie danego ćwiczenia, ale przede wszystkim – o umiejętne przeprowadzenie go. Warto zatem skorzystać z usług firmy rekrutacyjnej. Wówczas można liczyć na profesjonalną pomoc w ocenie kandydatów, jaką służą wyspecjalizowani asesorzy.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.