Wiele poradników dotyczących pisania CV sugeruje: napisz w nim o swoich dodatkowych aktywnościach. Jako firma rekrutacyjna, codziennie przeglądamy setki dokumentów aplikacyjnych. Mamy więc pełne kwalifikacje, aby zastanowić się z Wami, czy takie informacje rzeczywiście przyciągają uwagę rekruterów i zwiększają szanse na zaproszenie na rozmowę.
Zacznijmy od tego, dlaczego warto umieszczać takie informacje w CV. Na przykład wolontariat świadczy o Twoim zaangażowaniu w życie społeczne i pokazuje, że myślisz o innych. Może to być istotny element w przypadku brania udziału w procesie rekrutacji pracowników do firm, które mocno zwracają uwagę na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR).
Dodatkowe aktywności to także doskonała okazja do rozwijania umiejętności miękkich. Mogą to być komunikacja, praca w zespole, zarządzanie czasem czy rozwiązywanie problemów. Umieszczając takie informacje w CV pokazujesz, że w praktyce wykorzystujesz te kompetencje. A to jest wysoko cenione przez pracodawców.
Pamiętajmy też, że każdy z nas gdzieś zaczynał. Nie od razu mamy doświadczenie zawodowe, którym możemy się pochwalić. W takiej sytuacji podkreślenie dodatkowych aktywności w CV może być kluczowe. Nawet jeśli nie są one bezpośrednio związane z Twoją dziedziną, pokazują Twoją gotowość do nauki i zaangażowania.
Może Ci się teraz wydawać, że zawsze warto wzbogacić CV o opisywane dziś aktywności. Według nas jednak nie zawsze jest to korzystne. Jeśli Twoje CV nie jest jeszcze zbyt rozbudowane lub jeśli taka aktywność bezpośrednio łączy się z Twoją branżą, rzeczywiście warto umieścić te dane w dokumentach rekrutacyjnych.
Jednak, gdy dodatkowe aktywności nie wnoszą nic wartościowego do Twojego CV i nie pokazują żadnych istotnych kompetencji, lepiej je pominąć. Polecamy to również zrobić, kiedy taka działalność może budzić kontrowersje. Kiedy Twoje CV jest już pełne istotnych informacji zawodowych, sugerujemy Ci skupić się na nich. Jeśli znajdziesz jeszcze miejsce na dodatkowe aktywności – świetnie! Jeśli nie – nic na siłę.
Uznałeś, że wzmianki w Twoim CV o dodatkowych aktywnościach, mogą przykuć uwagę pracodawcy? W takim razie myślisz pewnie, jak najlepiej je opisać? Przede wszystkim bądź konkretny. Zamiast pisać o ogólnikach, skup się na konkretnych zadaniach, które wykonywałeś i osiągnięciach, które udało Ci się zdobyć. Podkreśl umiejętności, które zdobyłeś i które mogą być przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz.
Informacje takie możesz umieścić w osobnej sekcji “dodatkowe aktywności”. Jeśli nigdy jeszcze nie pracowałeś, możesz jednak opisać te działania w sekcji “doświadczenie”. Tak! W takim przypadku jak najbardziej warto postrzegać swoje dodatkowe aktywności jako cenne doświadczenie zawodowe. Polecamy również poprosić o referencje od osób, z którymi współpracowałeś przy tych projektach. Pozytywne opinie mogą dodatkowo wzmocnić Twoją kandydaturę, zwłaszcza na początku kariery.
Umieszczenie informacji o dodatkowych aktywnościach w CV może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, pokazujesz pracodawcy, że jesteś osobą zaangażowaną i aktywną. A to jest cenione w każdej firmie. Po drugie, dodatkowe aktywności mogą świadczyć o Twojej wszechstronności i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-13
Comments are closed.