Kiedy zapytasz się znajomych, czemu zmienili pracę, wielu z nich odpowie, że przez swojego szefa. Widzimy więc, jak niezwykle istotne jest, by tę funkcję piastowała odpowiednia osoba. Częstą jednak praktyką w firmach jest awansowanie najlepszego pracownika do roli managera. Tymczasem kompetencje, które czynią go najlepszym specjalistą w organizacji, nie są tożsame z tymi, które predestynują go do objęcia pozycji lidera. Innymi słowy – nie zawsze najlepszy pracownik będzie najlepszym szefem. Sprawia to, że rekrutacja managerów urasta do rangi bardzo trudnego zadania.
Myśląc o najgorszym managerze na pewno mamy przed oczami kilka przykładów. Zmuszanie do pracy po godzinach, ciągła krytyka, zero wsparcia, mikrozarządzanie, a może i nawet stosowanie mobbingu. Wyobrażamy więc sobie tyrana, który stosuje autorytarne rządy i nie przejmuje się czymś takim, jak etyka pracy. Taka osoba myśli tylko o sobie i zawsze stawia siebie w centrum. Zgarnia także wszystkie pochwały, a całą winę zrzuca na pracownika. Oczywiście takie przypadki się zdarzają, jednak należą do ekstremum. Jakie są jednak bardziej subtelne cechy managera, który nie sprawdza się w tej roli?
Zły lider nie słucha – nie bierze pod uwagę opinii swoich pracowników, ale również nie reaguje na ich frustracje i problemy. Nie stanowi on wsparcia dla zespołu, przez co ten czuje się pozostawiony sam sobie. Kolejną kwestią są trudności komunikacyjne. Szef musi skutecznie rozmawiać zarówno ze swoimi podwładnymi, jak i wyższym managementem (tak by głos jego zespołu był w przedsiębiorstwie usłyszany).
Ludziom zależy, by środowisko, w którym pracują, było oparte na otwartości oraz szczerości. Lider powinien być więc buforem dla pracowników, jednak z drugiej strony musi zapewnić odpowiedni poziom transparencji. Negatywnym przykładem jest zakłamywanie rzeczywistości czy ukrywanie przed pracownikami istotnych faktów. Wówczas bardzo szybko zaufanie do takiego szefa spadnie do zera. Pozostając w temacie zaufania – jego brak do pracowników (ich umiejętności i wiedzy) jest niestety często spotykanym zachowaniem, kiedy na pozycję lidera awansujemy najlepszego specjalistę. Wówczas to obserwujemy myślenie „ja wiem najlepiej, wy się nie znacie”. Dobry szef tymczasem pamięta, że nie musi być najmądrzejszą osobą w pokoju.
Wiele agencji doradztwa personalnego podkreśla również, że aby być dobrym managerem potrzeba umiejętności wytyczania ścieżki i przewodzenia innym. Wbrew pozorom nie są to wcale takie proste kompetencje do nabycia. Pracownikom należy pokazać kierunek, w którym chcemy, by podążała firma, a wraz za nim nasz zespół. Co ważne – nie wystarczy pokazać celów do zrealizowania – trzeba jeszcze nadać im sens w taki sposób, by czuli go również podwładni.
Wspomnieliśmy na początku o autorytarnym sposobie zarządzania – jednak liderzy bez cienia autorytetu również nie są odpowiednim wyborem. Profesjonalny manager walczy o interesy swojego zespołu – wobec czego czasem musi zderzyć się z innymi działami, by tego dokonać.
Jaki jest więc zły lider? Wcale nie musi to być to tyran trzymający wszystkich twardą ręką. Wystarczy, że mamy do czynienia z osobą, która nie dba o zespół, nie potrafi ich pokierować i nadać im kierunku, ma słabe umiejętności komunikacyjne, a także nie pokłada zaufania w umiejętności i wiedzę swoich ludzi.
Jeśli chcemy prawidłowo przeprowadzić proces rekrutacji managerów i mieć pewność, że zatrudniona osoba sprawdzi się w tej roli, polecamy skorzystać z pomocy agencji doradztwa personalnego. Nie tylko pomoże ona w pozyskaniu kandydatów z rynku, lecz również wesprze w przypadku chęci awansu zatrudnionej już u nas osoby. Niezwykle wartościową metodą będzie Assessment Centre. Jest to narzędzie służące do wielowymiarowej oceny kandydatów, które składa się z wielu zadań mających przetestować kandydatów w codziennych sytuacjach. Są to między innym opracowane przez niezależnych asesorów case study, czy symulacji realnych sytuacji występujących w biurze. Lider to tak kluczowe stanowisko w organizacji, że jego wyborowi należy poświęcić dużo uwagi, dlatego zachęcamy do wyboru właśnie tego sposobu jego rekrutacji.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.