Wiele młodych ludzi z wyczekiwaniem czeka na moment, w którym będą mogli zacząć pracować i robić kariery. Najpierw jednak trzeba znaleźć pierwszą pracę, a w przypadku braku doświadczenia podczas rozmowy rekrutacyjnej może to być bardzo stresujące i wcale nie takie proste zadanie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób ma z tym problem. Jest jednak kilka aspektów, o których warto wiedzieć, a o których nie mówi się zbyt wiele. Pomogą one podczas spotkania i w pokonaniu nerwów.
Przede wszystkim w procesie rekrutacji pracowników niezwykle istotne jest dobre przygotowanie. Stanowi ono podstawę sukcesu. Czemu tak się dzieje? Możemy być najlepsi, mieć ogromną wiedzę i być idealnie na to stanowisko. A potem przychodzi rozmowa i ogromny stres, który powoduje, że wszystko nam się plącze. Tymczasem odpowiednio poczynione przygotowanie (a nawet notatki!) dodają nam pewności siebie i pozwalają zachować spokój.
Zanim rozpoczniesz rozmowę, zastanów się więc dlaczego chcesz pracować właśnie w tej konkretnej firmie. Przemyśl, czy zapewnia ona jakieś ciekawe możliwości, czy odpowiada Ci lokalizacja, czy podoba ci się kultura organizacji? Sprawdź też, jakie warunki pracy gwarantuje i czy słyszałeś o niej dobre opinie. Możesz na podstawie tego stworzyć sobie pytania, które zadasz na spotkaniu. Pamiętaj, że zawsze lepiej dopytać, niż potem mieć wątpliwości, czy jest to dla Ciebie właściwe miejsce. Taki research pomoże Ci też na spotkaniu, kiedy padnie kwestia: „czemu chcesz pracować właśnie u nas?”. Masz już bowiem na to gotową odpowiedź. W tym pytaniu pomoże Ci też zastanowienie się, czemu akurat to stanowisko Cię zainteresowało. Co jest w nim ciekawego?
Analizując opis obowiązków, pomyśl jakiego pracownika poszukuje organizacja. Tzn. jakie powinien mieć cechy i czy Ty potrafisz się nimi wykazać. Zadaj sobie też pytanie o to, jakie kwestie mogą zostać poruszone przez rekrutera i przygotuj sobie na nie odpowiedzi.
Poczytaj o samym przedsiębiorstwie tak żeby wiedzieć, czym się zajmuje. Osoba prowadząca spotkanie zobaczy dzięki temu, że jesteś zmotywowany do działania.
Etap przygotowań już za nami. Teraz przyszła więc pora na ostateczny sprawdzian – przed nami więc pierwsza rozmowa rekrutacyjna. Na co warto zwrócić uwagę? Pamiętaj, żeby na pytania odpowiadać dokładnie. Konkretnie i na temat. Ważne jednak byś nie odpowiadał półsłówkami. Kluczowe jest tutaj znalezienie złotego środka, tak by nie rozwlekać się za bardzo, a z drugiej strony nie wyjść na mruka. Na pewno dobry klimat na spotkaniu nam w tym pomoże. To jest zadanie dla rekrutera, który będzie starać się wzbudzić w tobie zaufanie i poluzować atmosferę. Pamiętaj jednak, że ciągle jest to spotkanie biznesowe, dlatego należy zadbać o jakość wypowiedzi oraz wysoką kulturę.
W przypadku wejścia na rynek pracy ważna jest motywacja. Jak już wiesz – wcześniejsze przygotowania pozwoliły Ci zrozumieć, czemu chcesz pracować na tym stanowisku. Masz więc gotową odpowiedź. Pokaż, że jesteś zainteresowany organizacją i że jest to miejsce, w którym chciałbyś się rozwijać. Wiadomo, że pewnie jedną z naszych motywacji, by brać udział w procesie rekrutacji pracowników, są pieniądze. Nie warto tego jednak znacząco podkreślać. Jeśli jest to bowiem jedyna motywacja kandydata, to rekruter wie, że osoba taka otrzymując pierwszą lepszą ofertę, odejdzie do innej firmy. Tymczasem poszukuje się pracownika, który zwiąże się z firmą na dłużej i będzie się z nią utożsamiał.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.