W życiu spotkać nas mogą nie tylko przyjemne, lecz również te stresujące chwile. Dwójka naukowców – Thomas Holmes oraz Richard Rahe postanowili bliżej przyjrzeć się temu obszarowi. Opracowali oni skalę stresu. W rankingu 20 sytuacji, które najbardziej nas stresują znaleźć możemy, np.: śmierć bliskiej osoby, rozwód, czy też zwolnienie z pracy. Co ciekawe na tej liście jest jeszcze jedna rzecz związana z życiem zawodowym a dokładnie zmiana miejsca zatrudnienia! Teoretycznie powinien być to przyjemny moment – zaczynamy coś nowego, mamy przed sobą wyzwania i perspektywę dalszego rozwoju kariery. W rzeczywistości jednak jest to sytuacja, która wzbudza w nas lęk i powoduje nerwowość.
Portal praca.pl przeprowadził badanie, w którym chciał sprawdzić, co takiego powstrzymuje ludzi przed zmianą pracy. Biorąc pod uwagę analizę stworzoną przez wspomnianych wcześniej naukowców, nie powinny nas dziwić wyniki tego badania. Aż 54% ankietowanych bowiem odpowiedziało, że czynnikiem tym jest stres związany ze zmianą. Co powoduje w ludziach aż tak duże obawy? Na pewno w grę wchodzą myśli związane z niepewnością, czy poradzimy sobie w nowej firmie. Nie wiemy więc, czy np. damy sobie radę na okresie próbnym i czy po 3 miesiącach nie będziemy musieli szukać nowej organizacji. W obecnym przedsiębiorstwie tymczasem mamy już raczej stałe miejsce. Może też okazać się, że nowa organizacja będzie dużo gorsza niż obecna. Jest to więc też strach przed popełnieniem złej decyzji, która nie ukrywajmy – ma spory wpływ na całe nasze życie.
Sposobów na walkę z niepewnością jest sporo. Dziś chcielibyśmy przybliżyć kilka z nich. Na dobry początek uświadom sobie, że podjąłeś taką decyzję nie bez powodu. Może obecnie Ci się wydawać, że stara praca nie jest taka zła, ale bądź ze sobą szczery – gdyby tak było, to nie szukałbyś szczęścia gdzie indziej. Możesz więc przygotować sobie listę rzeczy, które Cię demotywują w obecnym miejscu pracy, tak by gdy najdą Cię dylematy szybko sobie je przypomnieć. Wsparcie bliskich również jest ważne. Podtrzymają Cię w słusznej decyzji i będą wspomagać, kiedy przyjdą wątpliwości. Mogą też spojrzeć obiektywnym okiem na całą sytuację i udzielić Ci rad.
Zawsze powtarzamy, że dobre fundamenty działania pozwolą nam zniwelować stres. Przygotuj się więc na rozpoczęcie nowej pracy. Jeśli czujesz, że Twoje kwalifikacje mogą nie wystarczyć – podczas okresu wypowiedzenia przejdź szkolenie lub odśwież sobie wiedzę. Możesz również poprosić HR o dodatkowe materiały dotyczące Twoich zadań, tak by już przed pierwszym dniem być gotowym do działania.
Na koniec oczywiście musimy podkreślić, że pozytywne nastawienie to podstawa. Nie zadręczaj się negatywnymi myślami, nie analizuj wszystkich możliwych najgorszych scenariuszy. Takie rzeczy źle wpływają na Twój nastrój i mogą dodatkowo wzmocnić Twój lęk. Oczywiście możesz przygotować się na przeciwności, natomiast pomyśl też o pozytywnych aspektach tej sytuacji.
Okres letni to raczej moment zastoju rekrutacyjnego. Oznacza to, że kandydaci nie są zbyt chętni do poszukiwania nowych wyzwań. Wchodzi tutaj bowiem kolejny czynnik stresujący, czyli obawa osób, że przy zmianie pracy, nie będą mogli zrealizować swoich planów urlopowych. W organizacjach, dla których pracownik jest ważny, taka sytuacja nie będzie mieć miejsca. Wystarczy bowiem powiedzieć podczas procesu rekrutacyjnego, że mamy zaplanowane już wakacje i nowy pracodawca zazwyczaj wyraża na to zgodę.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-26
2024-11-13
Comments are closed.