Rozpoczęcie nowej pracy jest stresującym czasem dla pracownika, a czasem również dla pracodawcy. Osoba dołączająca do zespołu nie zna jeszcze kultury organizacyjnej firmy, szczegółów swoich przyszłych obowiązków, czy panującej w zespole atmosfery. Warto więc zadbać o odpowiedni przebieg procesu wdrożenia nowej osoby na stanowisko, które niedawno objęła. Proces taki składa się z wielu elementów, można jednak wyodrębnić kilka najważniejszych zasad, uniwersalnych dla każdej organizacji.
Przede wszystkim ważne jest zapewnienie nowemu pracownikowi odpowiedniej wiedzy. Pracownik powinien na początku dowiedzieć się jak najwięcej o samej firmie – jej sposobie funkcjonowania, strukturze czy kulturze organizacyjnej. Warto, aby zapoznał się z panującymi w organizacji zasadami czy regulaminem, a także modelem kompetencji promowanych w organizacji, jeśli jest dostępny. Bardzo ważnym obszarem jest również zadbanie o odpowiednią wiedzę dotyczącą objętego stanowiska, zakresu obowiązków i potrzebnych umiejętności. W tym celu bardzo pomocne, a wręcz niezbędne będą szkolenia merytoryczne, a także wskazówki gdzie szukać odpowiednich informacji. Dobrą praktyką jest także przydzielenie nowemu pracownikowi tak zwanego „buddy’ego”, czyli osoby bardziej doświadczonej i starszej stażem. Buddy czuwa nad pracownikiem w pierwszych miesiącach jego pracy w firmie. Jest także gotowy udzielić wskazówek lub pomocy, w razie pojawienia się takiej potrzeby.
W pierwszych dniach pracy ważne jest także zapewnienie pracownikowi odpowiednich zasobów przestrzennych i technicznych. Warto na początku oprowadzić nową osobę po firmie, aby zapewnić jej komfort poruszania się po miejscach, w których spędzać będzie znaczną część dnia. Ważne jest także zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni i zasobów do pracy. Obejmuje ono przygotowanie biurka, komputera, czy innych narzędzi, w zależności od profilu i zasad funkcjonowania organizacji. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu takich kwestii, jak karta dostępu do biura, służbowy mail, czy nadanie pracownikowi dostępów zarówno do pomieszczeń w biurze, jak również do systemów i stron internetowych, z których będzie korzystać wykonując codzienne obowiązki.
Bardzo ważnym obszarem, o którym należy pamiętać, jest zapoznanie nowego pracownika z zespołem i przełożonymi. Warto na początku przedstawić nową osobę współpracownikom, wysyłając wszystkim wiadomość mailową, która będzie pełniła funkcję zarówno informacyjną, jak i powitalną. Dobrą praktyką jest zorganizowanie spotkania integracyjnego, szczególnie, jeśli nowa osoba będzie blisko współpracować z zespołem. Ważne jest także nawiązanie znajomości z przełożonymi, liderem zespołu, managerem lub szefem, w zależności od struktury i liczebności organizacji. Nawiązanie dobrych relacji z przełożonymi i współpracownikami wpłynie pozytywnie na czas i efektywność procesu wdrożenia i przystosowania się nowej osoby. Będzie również korzystne z perspektywy zbudowania przywiązania do organizacji, ale także komfortu pracy i motywacji pracownika.
Odpowiednie wdrożenie nowego pracownika będzie miało wiele pozytywnych korzyści, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Przede wszystkim nowo zatrudniona osoba będzie miała poczucie komfortu w nowym miejscu, a jej poziom stresu i napięcia będzie niższy. Przełoży się to zdecydowanie na wyższą efektywność, a także wyższy poziom motywacji do pracy. Pracodawca natomiast, oferując odpowiednio dopasowany program wdrożeniowy nie będzie musiał inwestować w kolejne szkolenia nowego pracownika. Zapewni także firmie rozwój dzięki odpowiedniemu poziomowi zaangażowania, efektywności i jakości działań pracowników.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2024-11-13
Comments are closed.