Działamy w obszarze rekrutacji pracowników już wiele lat. Zauważyliśmy przez ten czas, że na rynku istnieje mit, jakoby zatrudnienie osób niepełnosprawnych było trudne. W rzeczywistości jednak otwarcie naszych drzwi dla osób z różnego rodzajami niepełnosprawności może przynieść korzyści zarówno dla firmy jak i dla pracownika! Jednak aby to osiągnąć, konieczne jest dostosowanie procesu rekrutacji pracowników do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz stosowanie się do istniejących przepisów. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zagadnieniu.
Osoby niepełnosprawne często spotykają się z barierami i stereotypami w miejscu pracy, które uniemożliwiają im pełne wykorzystanie umiejętności i potencjału. Tymczasem osoby te posiadają wiele wartościowych cech, które czynią ich świetnymi pracownikami! Zatrudnienie osób niepełnosprawnych może przyczynić się do zwiększenia różnorodności w zespole, co z kolei może sprzyjać innowacyjności i efektywności!
Ogromną rolę we wspieraniu osób niepełnosprawnych na rynku pracy odgrywa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). PFRON oferuje różnorodne formy wsparcia. Są to np. dotacje na dostosowanie stanowisk pracy, dofinansowanie szkoleń oraz refundację części wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony PFRON, firmy mogą łatwiej podjąć decyzję o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, Mogą także szybciej i prościej dostosować swoje miejsce pracy do ich potrzeb.
Warto również byśmy zapoznali się z tym, co o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych mówi nam polskie prawo. Zawiera ono szereg przepisów regulujących ten aspekt. Jednym z najważniejszych aktów prawnych w tym zakresie jest ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nią pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników zobowiązany jest do zatrudnienia określonej liczby osób niepełnosprawnych. Ich liczba zależy od wielkości przedsiębiorstwa.
Pamiętajcie, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Warto więc byśmy jako firma zadbali o dostosowanie naszego procesu rekrutacji pracowników do potrzeb opisywanej dziś grupy. Jakie kroki można więc poczynić w tym aspekcie?
Zacząć możecie od… zbudowania świadomości wśród Waszych rekruterów w temacie niepełnosprawności. To rekruterzy są pierwszym kontaktem – warto więc, by wiedzieli, z jakimi trudnościami mogą się mierzyć niepełnosprawni podczas rekrutacji i późniejszego życia zawodowego. Upewnijcie się też, że formularze rekrutacyjne są czytelne i zrozumiałe dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zwróćcie uwagę na wielkość czcionki. Upewnijcie się, że informacje dotyczące procesu rekrutacji pracowników są łatwo dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Możecie je udostępnienie np. w formie audio lub tekstu przystosowanego do czytników ekranowych.
Najbardziej istotne jest dla nas, byście pamiętali, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych to nie obowiązek wynikający z przepisów prawa. To dla firmy ogromna szansa na budowanie bardziej różnorodnego, zaangażowanego i efektywnego zespołu. Jednakże, aby zatrudnienie osób niepełnosprawnych było skuteczne, niezbędne jest zaangażowanie całego zespołu oraz wdrożenie odpowiednich działań wspierających. Kluczową rolę odgrywają bowiem tutaj zarówno kadra managerska, jak i pracownicy. Powinni być więc oni świadomi potrzeb osób niepełnosprawnych oraz gotowi do współpracy i wsparcia.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
2025-01-14
2025-01-07
Comments are closed.