Motywacja w pracy jest bardzo istotnym czynnikiem. Wpływa ona na efektywność, zaangażowanie, a więc i na sukces całej organizacji. Warto więc dbać o odpowiedni poziom motywacji u swoich pracowników. Jak jednak wybrać odpowiednie sposoby motywowania, kiedy jest tak wiele możliwości? Przede wszystkim należy rozpoznać potrzeby każdego z pracowników i indywidualnie dopasować do nich odpowiednie motywatory. Poniżej znajduje się kilka przykładów tego, jakie potrzeby mogą mieć pracownicy i w jaki sposób można ich motywować.
Często dla pracowników to właśnie stabilność jest najważniejszą cechą w pracy. Oznacza to unikanie ryzyka, przewidywalne środowisko pracy, stałe warunki. Aby zmotywować takiego pracownika, warto zadbać o stabilne warunki wynagradzania, jasną i wiarygodną komunikację, a także o silną pozycję firmy na rynku. Sprawi to, że pracownik będzie czuł się stabilnie jako część swojej organizacji.
Niektóre osoby motywuje dobra atmosfera i relacje tworzone ze współpracownikami. Są bardziej efektywni pracując w grupie. Ważna jest dla nich współpraca i dobre relacje ze wszystkimi. Aby wspomóc motywację takich osób, warto organizować wydarzenia, mające na celu integrację zespołu. Warto także dobierać takiemu pracownikowi zadania w taki sposób, aby miał możliwość współpracy z innymi i podejmowania wspólnych działań.
Pracownicy, dla których najważniejsze są rezultaty działań, często nastawieni są na rywalizację i osiągnięcie celu za wszelką cenę. Warto więc zadbać o to, aby takie osoby miały wgląd w efekty swoich działań. Warto również odpowiednio nagradzać pracowników za świetne wyniki i przekazywać konstruktywną informację zwrotną na temat ich działań.
Są w organizacjach również pracownicy, którzy mają naturalne zdolności przywódcze lub ambicje w kierunku bycia liderem. Warto zadbać o te potrzeby i rozwijać ich umiejętności w tym obszarze. Aby to zrobić, warto zwiększać ich odpowiedzialność, a także dawać możliwość kierowania zespołem lub projektem.
Bardzo często głównym motywatorem do pracy są po prostu pieniądze. Aby pracownik nie odszedł z naszej organizacji, ważne jest monitorowanie jego satysfakcji z poziomu wynagrodzenia. Sposób wynagradzania powinien być stabilny, pod kątem wysokości i czasu wypłacania wynagrodzenia. Warto również oferować pracownikom różne dodatki finansowe lub pozafinansowe, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Dla części pracowników największym motywatorem jest wiedza – zdobywanie jej i dzielenie się nią. Warto więc tym pracownikom zapewnić jak największy dostęp do wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Osoby takie docenią również możliwość dzielenia się swoją wiedzą z innymi pracownikami. Chętnie doradzają w projektach, czy prowadzą szkolenia. Warto umożliwiać im takie działania.
Dla pracowników, którzy cenią kreatywność w pracy, ważna jest innowacyjność i usprawnianie działań. W ramach działań motywacyjnych, warto tym osobom umożliwiać dzielenie się swoimi pomysłami. Docenią także zmienność swoich obowiązków. Zamiast przypisywać je do długoterminowych, żmudnych projektów, warto zadbać o utrzymanie ich zainteresowania poprzez podejmowanie różnorodnych działań.
Wymienione wyżej przykłady to jedynie kilka z bardzo wielu możliwości jeśli chodzi o dobór odpowiednich sposobów motywowania do potrzeb. Ze względu na różne potrzeby i punkty widzenia, pracownicy będą reagowali inaczej na określone działanie pracodawcy. Dlatego tak ważne jest, aby poznać każdego ze swoich pracowników i dopasować indywidualnie działania motywacyjne. Można w tym celu przeprowadzić badanie satysfakcji pracowników, dzięki czemu pracodawca zdobędzie wiele niezbędnych informacji, przydatnych przy wyborze odpowiednich sposobów motywowania. W przeprowadzeniu badania satysfakcji w firmie może pomóc wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego, która przeprowadzi pracowników krok po kroku przez każdy etap badania. Podejmowanie działań w celu utrzymania wysokiego poziomu motywacji pracowników jest jednym z bardziej skutecznych elementów organizacji odnoszących sukcesy.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.