Bierzesz udział w rekrutacji – dostajesz telefon z zaproszeniem na sesję Assessment Centre. Kiedyś ta nazwa obiła Ci się o uszy, ale nie jesteś pewny, co to jest. Sprawdzasz więc, co na ten temat mówi internet i znajdujesz tam mnóstwo wzajemnie wykluczających się informacji. Poziom Twojej paniki powoli się podnosi. Tymczasem rzeczywistość wcale nie jest taka straszna, jednak warstwa mitów, która urosły wokół Assessment Centre, może wprowadzać dezorientację.
Assessment Centre nazywane jest również Centrum Oceny lub Oceną Zintegrowaną i przez wielu jest uznawane za najlepszą metodę rekrutacyjną. Ma na celu dogłębnie zbadać kompetencje kandydatów. Podczas sesji wykonują oni zadania, które mogą być powiązane ze stanowiskiem lub też być całkowicie abstrakcyjne. Wyzwania mogą być zarówno indywidualne, jak i grupowe – mogą pojawić się, np. przeprowadzenie prezentacji, symulacja rozmowy, zadania pisemne (np. testy, analizy), in-basket, case study, dyskusja w grupie, wywiady, testy psychometryczne. Aby sesja AC odniosła spodziewany rezultat, najpierw należy zidentyfikować kompetencje oraz umiejętności kluczowe do wykonywania pracy na danym stanowisku. Zachowania kandydatów podczas sesji powinny być ich przejawem. Sesja zwykle trwa 1-2 dni, podczas której ocenianych jest maksymalnie 6 kompetencji. Grupę obserwują wykwalifikowane do tego osoby (asesorzy), którzy oceniają poziom kompetencji u każdego z kandydatów. Po zakończeniu sesji asesorzy przeprowadzają dyskusję i uzgadniają oceny poszczególnych kompetencji u każdego z kandydatów. Najlepsi przechodzą do kolejnego etapu rekrutacji lub zostają zatrudnieni.
Sesja AC nie bada posiadanej wiedzy – sprawdza kompetencje, których nie możesz nabyć w jeden wieczór. Dodatkowo zadania są zawsze tworzone na potrzeby konkretnego pracodawcy, dlatego nie jesteś w stanie się do nich przygotować. Ciężko również przewidzieć, jakiego typu zachowań oczekuje pracodawca, dlatego ustalenie schematu działania, nie jest dobrym pomysłem. Przed sesją trzeba się porządnie wyspać, a podczas zadań zachowywać się naturalnie. To najlepszy sposób na przygotowanie się do spotkania.
Popularny mit głosi, że po sesji Assessment Centre zatrudnieni zostają ci, którzy wykazali się umiejętnościami przywódczymi. Tymczasem to, jakich kompetencji poszukuje firma, zależy od stanowiska. Możliwe, że poszukują liderów – ale istnieje też szansa, że zależy im na osobach, które potrafią działać na stanowisku podległym przełożonemu. W takim przypadku osoby przejmujące dowodzenie będą automatycznie dyskwalifikowane. Pomyśl więc, jak zachowałbyś się w prawdziwej sytuacji – i tak właśnie postępuj.
Sympatia, którą wzbudziłeś lub nie w osobie oceniającej nie ma nic wspólnego z wynikiem sesji. Asesorzy opierają się o ściśle ustalone wytyczne opisujące każdą kompetencję. Oceniający obserwuje Cię jedynie podczas zadań, więc Twoje zachowanie poza nimi nie wpływają na wynik. Dodatkowo rezultat nie zależy od opinii jednej osoby – asesorzy dyskutując ze sobą, oceniają Twoje kompetencje i na tej podstawie tworzą raport.
Masz do wykonania zadanie, podczas którego nie zaprezentowałeś się tak, jakbyś chciał. Od razu sobie myślisz – pewnie nisko mnie ocenili w tym obszarze – nie mam już szans na tę pracę. Tymczasem podczas sesji dana kompetencja pojawia się co najmniej w kilku zadaniach! Asesorzy nie oceniają po jednym zachowaniu Twojego poziomu kompetencji – poszukują oni tendencji.
Assessment Centre nie jest takie straszne, jak je malują. Przede wszystkim pamiętaj, by się nie stresować i by zachowywać się tak, jakbyś działał w normalnych warunkach. Zadania, które dostaniesz będą odpowiadały kompetencjom, które są konieczne do pracy, wobec tego nie warto udawać kogoś kim się nie jest. Bycie naturalnym to najlepsza recepta na powodzenie.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.