Choroby, duże rotacje, sezon urlopowy lub po prostu niedobór pracowników dysponujących odpowiednimi kompetencjami. Powodów braków kadrowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy może być naprawdę wiele. Sposobów na skuteczne rozwiązanie tego problemu jest z kolei bardzo mało. Zatem, jak poradzić sobie z potocznie nazywanym “brakiem rąk do pracy”?
Wynajem pracowników lub jak kto woli – leasing pracowniczy. To właśnie on coraz częściej pojawia się na językach rekruterów i może być jedną z odpowiedzi na Twoje braki kadrowe. Sprawdź kilka kluczowych czynników, które wskażą Ci jego najważniejsze cechy, a możliwe, że również przekonają lub całkowicie odwiodą Cię od wprowadzenia go także w swoim przedsiębiorstwie.
Oczywiście, w głównej mierze zależy to od reprezentowanej przez Ciebie branży. Jednak z dużym prawdopodobieństwem rekrutacja pracowników w formie ich wynajmu pozwoli Ci na pozyskanie odpowiednich sił roboczych nawet w mniej niż 3 dni (i to licząc od daty zgłoszenia Twojego zapotrzebowania!). Firmy oferujące ten rodzaj usługi posiadają w swoich bazach setki, a czasami nawet tysiące kandydatów gotowych do pracy w najbardziej popularnych branżach: budownictwie, produkcji, transporcie, gastronomii, rolnictwie, a nawet usługach.
Poza niebywałą szybkością pozyskiwania rąk do pracy, kolejną zaletą tego typu formy zatrudnienia są związane z nią koszty. Podczas leasingu pracowników to nie Twoja firma jest ich bezpośrednim pracodawcą (cały czas pozostaje nim przedsiębiorstwo wynajmujące). W związku z czym, nie musisz wypłacać im wynagrodzenia, opłacać wszystkich składek i podatków, ani żadnych innych świadczeń, które obowiązują Cię w przypadku “tradycyjnej” umowy o pracę.
Twoją rolą jest jedynie opłacanie comiesięcznych faktur, które z tytułu wynajmu wystawia Ci firma leasingująca pracowników.
To, co często jest zmorą pracodawców zatrudniających swoich pracowników na etat, w przypadku leasingu pracowników nie ma miejsca. Bezpośrednim pracodawcą nie jesteś bowiem Ty, a firma wynajmująca – i to jej zmartwieniem jest załatwianie wszystkich kwestii związanych ze zwolnieniami lekarskimi, urlopami czy po prostu niezdolnością do pracy wybranych osób.
Jeżeli dany pracownik nie może podjąć się pracy dla Ciebie – firma leasingująca ma obowiązek zapewnić jego godne zastępstwo – i to w maksymalnie krótkim czasie.
Dodatkowym atutem stojącym za tym rozwiązaniem jest opiekun. Firma udostępniająca pracowników do pełnienia obowiązków w Twoim przedsiębiorstwie, wraz z nimi deleguje również specjalnego koordynatora, którego celem jest sprawowanie kontroli nad przebiegiem oraz poprawnością ich pracy. Służy on pomocą w przypadku błędów i uchybień popełnianych przez pracowników, a dodatkowo, jest doskonałym łącznikiem między Tobą a firmą wynajmującą, za pośrednictwem którego możesz załatwić wszelkie inne sprawy. Funkcja ta sprawdza się zazwyczaj podczas zatrudniania pracowników z zagranicy (Ukraina, Rosja, Białoruś itp.), jednak z powodzeniem jest oferowana również w przypadku wynajmu polskich specjalistów.
W biznesie, tak jak i w życiu, nie ma rozwiązań idealnych i o ile wynajem pracowników ma naprawdę dużo zalet, niestety nie jest także wolny od wad. Warto je wziąć pod uwagę rozważając taką formę ofert pracy.
Pierwszą z nich są przede wszystkim duże rotacje, objawiające się zwłaszcza brakiem lojalności oraz przywiązania do danej firmy. Problem ten jest większy, jeśli wynajem pracowników dotyczy osób z zagranicy, które to przyjeżdżają do naszego kraju na określone, kilku- lub kilkunasto- miesięczne kontrakty. W tym przypadku ciężko mówić o jakimkolwiek przywiązaniu do Twojej firmy, jako długoterminowego pracodawcy. Wynajmowany pracownik robi zazwyczaj wyłącznie to, co do niego należy (a czasami nawet mniej), bez większego zaangażowania – bo i tak wie, że za kilka miesięcy “już go tu nie będzie”.
Kolejną sprawą, która może stanowić pewien kłopot jest wdrożenie nowego pracownika (także tymczasowego) w projekty firmy. Każdą nową osobę, choćby była idealnie przygotowana pod względem merytorycznym należy wprowadzić w projekt, przekazać podstawową wiedzę na temat firmy i jej standardów działania. Zawsze zajmuje to czas, a im więcej tymczasowych pracowników przewija się przez firmę, tym więcej będziemy musieli go poświęcić.
Ponadto często zmieniający się pracownicy mogą wynieść z naszej firmy nie tylko cenne doświadczenie (dla siebie), ale także i know how całego przedsiębiorstwa. Szczegółowe wdrożenia każdego kolejnego „wynajmowanego” pracownika wiążą się z przekazaniem mu wiedzy na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa, niejednokrotnie też jej tajnych procedur będących tajemnicą przedsiębiorstwa. Decydując się na taką współpracę trzeba mieć świadomość, że nawet jeśli podpiszemy odpowiednie zobowiązania (tzw. lojalki), to pewne informacje mogą i tak wyjść poza krąg osób do tego uprawnionych.
Rekrutacja pracowników od firmy zajmującej się ich wynajmem niesie za sobą szereg korzyści, jednak nie jest całkowicie wolna od wad i zagrożeń. W związku z tym, decyzja o tym, czy jest to rozwiązanie dla Twojej firmy, powinna być poparta wnikliwą i dogłębną analizą – biorącą pod uwagę zarówno zyski, jakie za sobą niesie (finansowe, prawne, księgowe, podatkowe i wiele innych). Ale przede wszystkim uwzględniająca potencjalne zagrożenia, które mogą przerodzić się w poważne konsekwencje).
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.