Kobiety w IT

Branża IT to obszar, który w ostatnich latach jest jednym z najlepiej rozwijających się w Polsce. Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe oferty pracy. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale także testerzy, analitycy, managerowie, administratorzy,  czy osoby odpowiedzialne za szeroko rozumiany zautomatyzowany marketing. Jak w tej rzeczywistości odnajdują się kobiety? Czy do pracy w branży IT potrzebne jest techniczne wykształcenie? 

Stereotypy kontra rzeczywistość – branża IT

Pomimo rozwoju technologii i zmian, które miały miejsce w społeczeństwie, wciąż panują pewne mity dotyczące obecności mężczyzn i kobiet na rynku pracy. Jeden z nich związany jest z dostępnością pewnych zawodów wyłącznie dla Panów. Wiele firm wykorzystujących zaawansowane systemy technologiczne wciąż bazuje na zespołach męskich.

W 2018 roku Fundacja Carrots opublikowała raport – Kobiety w IT, który powstał we współpracy z innymi partnerami.  Badaniu poddane zostały Panie pracujące w branży IT w Polsce. Wyniki dały pogląd na wiele ciekawych aspektów. Wzięto pod uwagę między innymi liczbę Pań zatrudnionych w działach IT. Okazuje się, że Panie stanowią jedną trzecią wszystkich pracowników w tej specjalizacji. Co więcej, okazało się, że płeć żeńska doskonale odnajduje się w IT. Jest to dla kobiet praca satysfakcjonująca – tak opowiedziało się ponad 70% osób biorących udział w badaniu. Jednocześnie zauważono również problem trudności z podjęciem zatrudnienia w tym sektorze. Ponad połowa Pań stwierdziła, że mężczyźni znacznie szybciej odnajdują się w świecie nowoczesnych technologii. Nie oznacza to jednak, że kobiety sobie z nim nie radzą – czasem potrzebują tylko trochę więcej czasu. 

Wykształcenie i doświadczenie – czy mają znaczenie?

Przygotowanie do pracy w branży IT w przypadku kobiet nie zawsze oznaczało studia informatyczne. Duża część osób ankietowanych studiowała kierunki ścisłe, a pierwsze kroki na rynku stawiała poza stanowiskami związanymi z obszarami IT. W miarę rozwoju zawodowego decydowała się jednak na zatrudnienie w jednej z najbardziej rozwijających się branży. 

Zdecydowana większość kobiet w IT zauważa również, że połączenie ich pracy z prowadzeniem domu czy wychowywaniem dzieci jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku innych obszarów zawodowych. Może to wynikać z faktu możliwości pracy zdalnej, którą oferuje coraz większa liczba pracodawców. 

Perspektywy rynku pracy – obszar IT

Branża IT charakteryzuje się szerokim wachlarzem specjalizacji. Dzięki temu oferuje zatrudnienie wielu osobom o zróżnicowanych kompetencjach. Rozwój tego sektora jest także do tego stopnia dynamiczny, że brakuje rąk do pracy niemal w każdej specjalizacji. I to pomimo naprawdę niemal bezkonkurencyjnej oferty – zarówno pod względem finansowym, jak i pozostałych benefitów pozapłacowych. 

Jedną z częstych metod pozyskiwania pracowników na stanowiskach specjalistycznych w branży IT może być nowoczesny projekt rekrutacyjny – direct search, a w przypadku stanowisk managerskich – executive search. Dzięki ich zastosowaniu można dotrzeć do tych kandydatów lub kandydatek, którzy wyróżniają się rzadkimi kwalifikacjami i osiągają sukcesy na gruncie zawodowym, a niekoniecznie aktywnie poszukują pracy. Nie jest to klasyczna forma rekrutacji, nie będzie więc odpowiednia dla każdego. Warto w takich wypadach zaufać profesjonalnym headhunterom, którzy mają swoje sieci kontaktów, bazy danych i przede wszystkim doświadczenie w pozyskiwaniu najcenniejszych kandydatów.

Powołując się na wspomniany już wcześniej raport Fundacji Carrots, warto zauważyć, że niestety, kobiety w IT w zdecydowanej większości spotykały się z myśleniem stereotypowym lub oferowano im mniejsze wynagrodzenie niż mężczyznom wykonującym dokładnie te same obowiązki. To wskazuje, że w kwestii przełamania stereotypów mamy jeszcze wiele pracy, jednak wszystko zmierza w dobrym kierunku. Kto wie, być może kiedyś to kobiety zdominują branżę IT? 

smiley

Comments are closed.