„Pilnie zatrudnię”, „dam pracę”, „pracownik potrzebny od zaraz” – nawet po kilkanaście takich ogłoszeń dziennie można znaleźć na Facebooku i w serwisach z ogłoszeniami o pracę. Czasami w poszukiwaniach pomocni stają się znajomi czy też wizyta u potencjalnego pracodawcy. Naturalnie, najważniejszy jest efekt w postaci satysfakcjonującego zatrudnienia, dlatego pracy najlepiej szukać aktywnie, z wykorzystaniem różnych źródeł. Jakich? O tym poniżej.
W ciągu ostatnich 20 lat poszukiwanie pracy zmieniło się o 180 stopni. Dawniej kandydat mógł zadzwonić do firmy w której chciałby pracować i zapytać o wakat albo szukał ogłoszenia w lokalnej prasie, nie wspominając już o wizytach w Urzędach Pracy. Oferty wisiały na witrynach firm, tablicach ogłoszeń czy słupach. Zdarzało się, że osoba zainteresowana pracą przemierzała nawet dziesiątki kilometrów, zostawiając swój życiorys (wówczas nie stosowano określenia curriculum vitae) i podanie (czyli dzisiejszy list motywacyjny). Internet spowodował, że szukanie pracy jest znacznie szybsze, głównie dlatego, że oferty możemy przeglądać bez wychodzenia z domu. Jak zatem znaleźć pracę w Sieci?
Najpopularniejszym źródłem ofert pracy w Internecie są portale wyłącznie z ogłoszeniami rekrutacyjnymi. Serwisy oferują różne warianty, w zależności od oczekiwań użytkowników, czyli potencjalnych kandydatów. Najbardziej uniwersalne są portale prezentujące oferty ze wszystkich branż. Jeżeli jesteśmy wąsko wyspecjalizowani i interesuje nas praca na konkretnym stanowisku, dobrym wyjściem będzie skorzystanie z serwisów publikujących ogłoszenia w obrębie jednego sektora, np. finansów, czy języków obcych. Mnogość ofert pracy znajdziemy na tzw. portalach agregujących, czyli zbierających oferty pracy z różnych serwisów – w jednym miejscu. Na pewno większość z nas kojarzy także witryny z ogłoszeniami typu Gumtree czy OLX. Na takich stronach, praca jest tylko jednym z działów. Ogłoszenia zazwyczaj są publikowane zarówno przez szukających pracy, jak i pracodawców.
Internet służy nie tylko przeglądaniu ogłoszeń. Pracy w sieci można szukać w bardziej aktywny sposób.
Jeżeli wiemy w jakiej firmie chcielibyśmy pracować, można zajrzeć na stronę wybranego pracodawcy. Duże firmy zazwyczaj posiadają zakładki typu „Kariera”, „Praca”, „Dołącz do nas”. Nawet jeśli organizacja w danym momencie nie prowadzi rekrutacji, przesłanie CV i listu motywacyjnego może w przyszłości zaowocować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Coraz więcej firm przenosi swoje działania rekrutacyjne do social media, publikując ogłoszenia np. w formie zabawnych obrazków na Facebooku. Warto polubić profile interesujących nas firm, a także dołączyć do grup tematycznych, skupiających społeczność z danej branży.
Prawdziwą kopalnią ofert pracy są także serwisy społecznościowe, służące do nawiązywania kontaktów biznesowych, np. LinkedIn czy GoldenLine. Dzięki obecności na takim portalu zyskujemy szansę na nawiązanie ciekawych kontaktów branżowych, a także w łatwy sposób możemy dotrzeć do ciekawych ofert pracy. Większość rekruterów każdego dnia korzysta z LinkedIn podczas swojej pracy, wyszukując odpowiednich Kandydatów. Dokładne uzupełnienie profilu oraz stała aktywność, zainteresuje niejednego headhuntera!
Poszukiwanie pracy jedynie przez strony www mimo dużej popularności, nie zawsze musi być skuteczne. Po jakie „tradycyjne” metody można jeszcze sięgnąć, by zdobyć wymarzoną pracę?
Headhunterzy pracujący w zewnętrznych agencjach rekrutacyjnych bardzo często korzystają ze swoich wewnętrznych baz kandydatów. Aby znaleźć się w bazie takiej agencji, można wysłać do niej swoje CV wraz z preferencjami zawodowymi. Może się zdarzyć, że agencja nie będzie dysponowała ofertą pracy dla nas akurat w momencie, w którym się do niej zgłosimy, ale odezwie się do nas za jakiś czas, kiedy odpowiednia oferta się pojawi. Warto wiedzieć, że niektóre firmy przy poszukiwaniu nowych pracowników w pierwszej kolejności wertują swoje bazy, a dopiero w przypadku niezidentyfikowania odpowiedniego kandydata, zamieszczają ogłoszenie o pracę.
Dobrą metodą, dającą szerszą perspektywę rynku pracy jest networking. Wybranie się na wydarzenia branżowe, np. targi pracy czy konferencje, jest doskonałą okazją, by poznać bliżej interesujące nas organizacje, zostawić swoje CV, czy po prostu nawiązać nowe kontakty zawodowe. Propozycją dla studentów, bądź świeżo upieczonych absolwentów są oferty pracy dostępne w biurach karier na uczelniach. Co ważne, znajdziemy tam nie tylko staże i praktyki, ale też oferty pełnoetatowe. Najprostszym rozwiązaniem może okazać się także szukanie wsparcia wśród znajomych. Poinformujmy ich o tym, że jesteśmy otwarci na nowe możliwości. Wiele firm prowadzi programy rekomendacyjne, w ramach których pracownicy mogą polecać znajomych do pracy.
Istnieje wiele dróg poszukiwań pracy. Pamiętajmy jednak, że warto postawić na różne ścieżki, gdyż wtedy efekty mogą być bardziej owocne. Jednak niezależnie od tego gdzie szukamy pracy, najważniejsze jest, aby mieć dobrze skonstruowane dokumenty aplikacyjne. Niejednokrotnie są one przepustką do wymarzonego stanowiska.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.