Zastanawiając się nad specyfiką pracy w działach HR, zwykle przychodzi nam do głowy jedno – rekrutacja i selekcja pracowników. To przecież właśnie pozyskiwaniem nowych podwładnych zajmują się HR-owcy, prawda? Jeśli bliżej przyjrzeć się jednak ich pracy, okazuje się, że owszem, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nazwa HR – czyli zarządzanie zasobami ludzkimi – sugeruje przecież, że stoi za tym coś więcej niż tylko rekrutacja.
Niezależnie od tego, czy HR-owiec pracuje „wewnętrznie” dla swojej firmy, czy zatrudniony jest w zewnętrznej agencji doradczej, jego obowiązki zawsze będą wykraczać poza wspomniany proces rekrutacji i selekcji pracowników. Dlaczego jednak tak jest? To proste – praca nad znalezieniem osoby odpowiedniej na dane stanowisko to dopiero początek drogi. By właściwie zadbać o rozwój kadr w danej firmie, trzeba nie tylko zapewnić jej napływ pracowników, ale także sprawować nad nimi nieustanną pieczę. O ile jednak praca zewnętrznych agencji może ograniczać się tutaj do realizowania pojedynczych lub cyklicznych projektów konsultingowych (jak np. sesje Development Centre, badania satysfakcji pracowników, ocena 360 stopni itd.), to wewnętrzny HR-owiec, zatrudniony bezpośrednio w danej firmie, cały swój czas poświęca wyłącznie na działania z myślą o swoich kolegach z sąsiednich działów. Ostatecznie chodzi o to, żeby pracownicy nie tylko po prostu byli w firmie, lecz aby czuli się tam dobrze, mogli się rozwijać i chętnie zostawali u jednego pracodawcy jak najdłużej.
Jakie więc działania, oprócz samej rekrutacji, podejmuje na co dzień pracownik działu HR? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl pt. „HR-owca portret własny”, przeważająca większość pracowników ds. zarządzania zasobami ludzkimi ma bardzo szeroki zakres obowiązków. Rzeczywiście, aż 95% z nich zajmuje się rekrutacją, a 92% wcześniejszą selekcją aplikacji, ale to zdecydowanie nie wszystko. 79% pracuje bowiem także nad sprawami kadrowymi, zaś 77% – nad planowaniem i organizowaniem szkoleń dla pracowników. Rzeczy takie jak zarządzanie aktami pracowników, tworzenie opisów stanowisk, planowanie urlopów, rozliczenia z urzędami skarbowymi czy ZUS-em to domena pracowników tzw. „twardego HR” (kiedyś nazwalibyśmy ich kadrowymi). Rolą specjalistów z obszaru „miękkiego HR” jest zaś traktowanie pracowników jako firmowego kapitału, o który trzeba nieustannie dbać. To właśnie oni, wraz z przełożonym, planują dla pracowników odpowiednie szkolenia, organizują w nich udział, dbają też o to, by podwładni byli zadowoleni z warunków zatrudnienia. Celem ich pracy jest ciągły rozwój firmy, osiągany właśnie poprzez szeroko pojęte dbanie o ludzkie aktywa.
Wiemy już, że praca HR-owca wykracza daleko poza samą rekrutację i selekcję pracowników. Mimo wszystko, nie da się ukryć, że ten aspekt z pewnością jest jednak bardzo ważny. Bez pozyskania odpowiedniego pracownika, nie może bowiem być mowy o jakimkolwiek firmowym rozwoju. Znalezienie właściwej osoby nie jest jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać – zwłaszcza dziś, gdy nastały czasy rynku pracownika. Właśnie z tego względu, od specjalistów HR wymaga się pewnych szczególnych kompetencji: odpowiedniego wykształcenia (teoretycznie nie jest to warunek konieczny, ale najlepiej widziani są absolwenci psychologii lub zarządzania zasobami ludzkimi), odporności na stres, wysokiej kultury osobistej oraz doskonale rozwiniętej komunikatywności. HR-owiec „z powołania”, który naprawdę zna się na swoim fachu, potrafi tak zarządzać karierą innych, by z jednej strony osiągnęli oni maksymalną satysfakcję, z drugiej zaś – by trafnie określić ich zawodowy potencjał i uczynić z niego realną wartość dla danej firmy.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.