Assessment Centre, czyli system oceny kompetencji kandydatów, to coraz bardziej popularne narzędzie, pomocne przy procesie rekrutacyjnym. Pozwala na bardziej szczegółową ocenę mocnych i słabych stron osoby aplikującej na dane stanowisko.
Czy aby na pewno wszystko o nim wiemy? Jakie fakty i mity dominują wśród osób, które zetknęły się z AC? Czego naprawdę możemy spodziewać się, wybierając się na sesję Assessment Center?
Do sesji AC trzeba się przygotować – to fakt, że zawsze należy być przygotowanym do spotkania rekrutacyjnego. Ciężko jednak przećwiczyć symulacje rozmów, jakie pojawiają się na Assessment Centre, zwłaszcza, że każda z nich może dotyczyć zupełnie innej sytuacji. Celem zadań stosowanych podczas sesji jest weryfikacja ogólnych cech charakteru i kompetencji kandydata. Trudno więc o wyuczenie się właściwych odpowiedzi.
Zweryfikują moją wiedzę merytoryczną – to z pewnością nastąpi na rozmowie rekrutacyjnej. Sesja AC to jednak zupełnie inna forma oceny kompetencji kandydata. W trakcie niej analizowane są głównie miękkie umiejętności (m.in. zdolności przywódcze, negocjacyjne, motywowania pracowników itp.). Aczkolwiek podczas prezentacji czy symulacji taka wiedza może nam się przydać np. do poparcia naszych argumentów. Z pewnością będzie ona dużym plusem w oczach oceniającego nas asesora.
Trzeba wykazać się asertywnością i cechami lidera – zazwyczaj na jedną sesję AC zapraszanych jest kilku kandydatów. Podczas jej trwania każdy otrzymuje zarówno polecenia indywidualne (pisemne, symulacje rozmów z assessorami itp.) oraz grupowe (np. dyskusja, prezentacja danego tematu). W trakcie zadań wspólnych oceniane są zdolność do współpracy, rola przejmowana w grupie itp. W związku z tym, nie warto na siłę forsować swojego zdania podczas dyskusji grupowej. Bardziej liczy się to, czy umiemy współpracować z innymi i wypracować wspólne stanowisko.
Wybiorą najlepszego – to fakt, że podczas sesji AC najczęściej chodzi o zatrudnienie najlepszego kandydata. Rzadko jednak zdarza się, by firma inwestowała w zorganizowanie pełnej sesji Assessment Centre z zaangażowaniem specjalistycznej firmy rekrutacyjnej, a następnie na jej podstawie wybrała tylko jedną osobę. W sytuacji owocnego Assessment’u udaje się zatrudnić kilku jej uczestników. Nawet w sytuacji, gdy otrzymamy odmowę po udziale w AC, warto poprosić o szczegółowy feedback ze strony rekruterów. Będzie on źródłem wiedzy o tym, jak postrzegane są nasze kompetencje, a także mocne i słabe strony.
Do sesji AC warto się przygotować – tak, mimo, że nie da się przygotować do rozmów symulowanych, wciąż pozostają inne standardowe zadania w AC, choćby w formie pisemnej. Bardzo często są to powtarzające się schematy ćwiczeń. Ich treść zawsze jest odmienna i dostosowana do danej firmy i rekrutacji. Mimo to, osoby, które pierwszy raz wezmą udział w Assessment, pewniej poczują się po poczytaniu o innych formach zadań. Z racji, że to narzędzie jest coraz bardziej popularne, wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w Internecie.
Warto być sobą – każdy z nas przejmuje różne role społeczne. Inaczej zachowujemy się na spotkaniu rodzinnym, a inaczej na biznesowym. Odmiennie będziemy prezentować się też na rozmowie rekrutacyjnej. Pamiętajmy jednak, że sesja AC ma zweryfikować, jakim jestem człowiekiem. Dobrze jest przy całej zawodowej otoczce, pozostać jednocześnie sobą.
Assessment Centre to świetne narzędzie do oceny kompetencji kandydatów – to niezaprzeczalny fakt, że żaden rekruter nie będzie w stanie tak dogłębnie zweryfikować cech przyszłego pracownika podczas rozmowy rekrutacyjnej. W tym celu zdecydowanie bardziej sprawdzi się Assessment. Warto jednak zaangażować w to specjalistyczną firmę rekrutacyjną, posiadającą profesjonalne doświadczenie w prowadzeniu Assessment Centre/ Development Centre.
Assessment Center to świetna okazja na zweryfikowanie i głębsze poznanie swoich mocnych i słabych stron, dominujących w naszym życiu zawodowym (i prywatnym). Jeśli odpowiednio się do niego nastawimy, będzie niezapomnianym doświadczeniem. Warto się na nie otworzyć!
Pamiętajmy, że raport po sesji AC to doskonałe źródło informacji o nas samych. Możemy być nieraz zaskoczeni tym, jak postrzegają nas inni! Weźmy też pod uwagę, że analizę naszych kompetencji dokonują profesjonaliści. Warto zatem zaufać ich informacji zwrotnej.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.