Termin “kultura organizacyjna” pewnie wpadł Ci już w ucho, prawda? Co jednak się za nim kryje? Dla wielu jest to kluczowy element, który decyduje o atmosferze pracy. Ale nie tylko! Ma on także wpływ na efektywność, innowacyjność oraz zdolności do przyciągania i zatrzymywania pracowników. Dziś przyjrzymy się dokładniej temu obszarowi. Dowiemy się, jakie są jej przejawy, a także dlaczego dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej jest tak istotne już podczas rekrutacji pracowników.
Zacznijmy od określenia, czym omawiany dziś temat jest. Kultura organizacyjna to zestaw wartości, norm, przekonań, a także praktyk, które kształtują codzienne życie w firmie. Możemy powiedzieć, że jest to „osobowość” organizacji, która wpływa na sposób, w jaki ludzie ze sobą współpracują, podejmują decyzje i realizują cele. Warto jednak podkreślić, że kultura organizacyjna nie jest zapisana na kartce papieru. Jest to bardziej niewidoczny, ale odczuwalny element funkcjonowania przedsiębiorstwa, który przenika wszystkie jego obszary.
Kultura organizacyjna może przejawiać się na różne sposoby. Pierwszym z nich jest styl komunikacji. Warto zatem zadać sobie pytania, czy w firmie obowiązuje hierarchiczna struktura komunikacyjna, czy raczej preferuje się swobodny przepływ informacji? Czy pracownicy mogą swobodnie wyrażać swoje opinie, czy też panuje bardziej zachowawcze podejście do dzielenia się pomysłami? Również dress code jest przejawem omawianego dziś zjawiska. W niektórych organizacjach obowiązuje formalny dress code, w innych z kolei pracownicy mogą sobie pozwolić na większą swobodę. To, jak ludzie ubierają się do pracy, może odzwierciedlać wartości i normy panujące w przedsiębiorstwie.
Pomyślmy również, jakie mamy podejście do sposobu działania. Czy promujemy pracę zespołową i współpracę między działami? A może większy nacisk kładzie się na indywidualne osiągnięcia? W niektórych organizacjach teamwork to podstawa, podczas gdy w innych bardziej ceni się indywidualne podejście. To samo tyczy się innowacji. Stawiamy na ciągłe doskonalenie i eksperymentowanie? Czy też bardziej koncentrujemy się na sprawdzonych, konserwatywnych metodach? Jak możemy więc zauważyć, przejawów kultury organizacyjnej możemy szukać praktycznie wszędzie.
Wiele agencji rekrutacyjnych podkreśla, że podczas poszukiwania kandydatów firmy często skupiają się jedynie na aspektach twardych. Zapominają przy tym o dopasowaniu człowieka do kultury firmy! Tymczasem ma to ogromne znaczenie.
Pracownicy, którzy dobrze czują się w kulturze danej organizacji, są bardziej zaangażowani i zadowoleni z pracy. Jeśli wartości i normy firmy są zgodne z osobistymi przekonaniami człowieka, to zwiększa się jego motywacja do pracy i lojalność. To z kolei przekłada się oczywiście na zmniejszenie rotacji. Dodatkowo zatrudnianie ludzi, którzy do nas pasują, może również wpływać na efektywność ich działań. Pracownik, który dobrze odnajduje się w firmowej kulturze, jest bardziej skłonny do zaangażowania w realizację celów i lepiej współpracuje z innymi członkami zespołu.
Przede wszystkim jednak należy podkreślić, że brak dopasowania do kultury organizacyjnej jest jedną z głównych przyczyn odejść. Nawet jeśli praca jest dobrze płatna, a obowiązki są interesujące! Taki brak dopasowania może bowiem prowadzić do problemów z adaptacją. Człowiek może mieć trudności z nawiązywaniem relacji z innymi. A to z kolei może prowadzić do poczucia izolacji, a także konfliktów w zespole.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.