Chcesz zatrudnić nową osobę. Zlecasz więc to działanie swojemu działowi HR, ale… czy może nie warto poprosić o pomoc agencję rekrutacyjną? Z drugiej strony, po co to robić, skoro u Ciebie pracują już osoby, które mogą się tym zająć? Z tyłu głowy pamiętasz jednak, jak wysokie są koszty nietrafionej rekrutacji, dlatego masz dylemat, jaką decyzję powinieneś podjąć. Tutaj z pomocą przychodzimy my! W dzisiejszym artykule przeanalizujemy różnice, korzyści i wyzwania obu podjeść.
Niewątpliwym plusem rekrutacji pracowników prowadzonej własnym działem HR jest dokładna znajomość kultury organizacyjnej. HR rozumie też, jakie są cele i wartości firmy. Ma dostęp do wewnętrznej bazy danych pracowników oraz wie, jakie umiejętności i doświadczenie są kluczowe dla danego stanowiska. Dzięki temu cała rekrutacja może być bardziej spersonalizowana i dostosowana do potrzeb organizacji. HR ma też możliwość przeprowadzenia badania satysfakcji pracowników, które da mu wgląd w to, co dla ludzi jest najważniejsze.
Jeśli mamy w naszym dziale osoby, które specjalizują się w prowadzeniu rekrutacji – spokojnie możemy więc zlecić im to zdanie. W sytuacji jednak, kiedy nasz dział HR zajmuje się zazwyczaj tylko wewnętrznymi działaniami – a na co dzień nie pozyskuje kandydatów – zlecenie rekrutacji może być ryzykowne. Brak znajomości rynku, metod poszukiwania ludzi, czy też brak własnej bazy kontaktów mogą skutkować znaczącym wydłużeniem się procesu. Dodatkowo bardzo prawdopodobne również jest też to, że pozyskani w nieumiejętny sposób kandydaci będą niskiej jakości.
Kiedy rozmawiamy o agencjach rekrutacyjnych, pierwsze co nam przychodzi do głowy to to, że specjalizują się one w poszukiwaniu talentów. Działają niejako jako zewnętrzne „oko”, które może przynieść świeże spojrzenie i dostęp do szerszej bazy kandydatów. Agencje posiadają również specjalistyczną wiedzę na temat rynku pracy, trendów rekrutacyjnych i strategii pozyskiwania talentów. Dzięki temu mogą pomóc w znalezieniu kandydatów, którzy nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje, ale także idealnie wpisują się w kulturę firmy. Sam proces zostanie przeprowadzony szybko i sprawnie.
Współpraca z agencją rekrutacyjną to jednak dodatkowe koszty, których nie musimy podejmować zlecając to działanie naszemu HRowi. Najczęściej jednak na oddelegowanie rekrutacji decydujemy się, kiedy musimy znaleźć specjalistów o rzadkich umiejętnościach. Dzięki własnej bazie kontaktów rekruterzy mogą dotrzeć do ludzi, którzy nie poszukują aktywnie nowej pracy. To pozwala im dostarczać nam najlepszych kandydatów.
Wybór między własnym działem HR a agencją rekrutacyjną zależy od wielu czynników. Są to np. specyfika stanowiska, dostępne zasoby, koszty i czas. Nie ma jednego idealnego rozwiązania. Kluczem jest elastyczność i dostosowanie podejścia do konkretnej sytuacji firmy. Polecamy jednak, byś rozważył połączenie obu tych opcji – tak byś mógł skorzystać z ich atutów. Jak to zrobić? W takim systemie dział HR może skoncentrować się na rekrutacjach wewnętrznych oraz stanowiskach o bardziej ogólnym charakterze, podczas gdy agencja rekrutacyjna może pomóc w poszukiwaniach bardziej specjalistycznych kandydatów. Takie podejście pozwoli Ci wykorzystać najlepsze cechy obu rozwiązań.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.