Rekruter to osoba, która ma znaczący wpływ na przyszły zespół i rozwój organizacji. Rekrutacja takiego specjalisty jednak nie należy do łatwych, dlatego że takie osoby często wiedzą, jakich dokładnie pytań spodziewać się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Co za tym idzie, łatwiej jest im znaleźć taką odpowiedź na pytanie, która zadowoli drugą stronę. Ponadto znajomość procesu pozwala im na podkreślenie pewnych aspektów i przemilczenie kwestii dla nich niewygodnych. Wówczas trudniejsze może okazać się prawidłowe oszacowanie kompetencji, a także motywacji kandydata. Jak więc przeprowadzić proces, który pozwoli wyłowić prawdziwe perły, spośród samozwańczych ekspertów?
Przed rozpoczęciem selekcji warto zastanowić się nad cechami i umiejętnościami potrzebnymi osobie będącej na tym stanowisku. Przede wszystkim należy pamiętać, że dobry rekruter buduje trwałe relacje z kandydatami i Hiring Managerami. Musi płynnie komunikować się między różnymi światami, negocjować warunki i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb organizacji.
Prowadzenie kilku procesów jednocześnie wymaga także sprawnego zarządzania czasem i priorytetami. Rekruter powinien także biegle korzystać z narzędzi technologicznych, takich jak systemy ATS czy inne platformy, by jak najskuteczniej dotrzeć do najlepszych kandydatów. Nierzadko powinien również posiadać bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, pozwalającą na swobodną komunikację z kandydatami i zespołem zatrudniającym.
Weryfikacja umiejętności rekrutera wymaga przemyślanej strategii. Warto więc zacząć od pytań jak kandydat podchodzi do budowania relacji z Hiring Managerami– czy kandydat postrzega rekrutację jako partnerską współpracę, czy może niekoniecznie? Doświadczony rekruter bez trudu odpowie na to pytanie i będzie w stanie poprzeć swoją odpowiedź również odpowiednimi przykładami.
Z kolei, jeśli zależy nam na sprawdzeniu zdolności negocjacyjnych możemy poprosić o opisanie sytuacji, w której trzeba było przekonać menedżera do zmiany wymagań rekrutacyjnych. Odpowiedź odkryje nie tylko sposób argumentacji, ale i umiejętność radzenia sobie z trudnymi rozmówcami.
Pytania o technologię są równie istotne. Warto zapytać, jakie konkretne narzędzia rekrutacyjne kandydat wykorzystuje i dlaczego je wybiera.
Profesjonalizm rekrutera najlepiej widać w dbałości o candidate experience. Sprawdź, jak kandydat traktuje osoby odrzucone w procesie. Czy przekazuje im konstruktywną informację zwrotną? Warto pamiętać, że aspekt ten znacząco wpływa na wizerunek firmy, dlatego szczególnie powinno nam na nim zależeć.
Kto nigdy nie doświadczył na własnej skórze współpracy z Hiring Managerem, który posiada nierealistyczne oczekiwania i nie zna realiów rynku pracy, niech pierwszy rzuci kamień. W tym wypadku kluczowa jest więc asertywność i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach z trudnymi rozmówcami. Warto więc zapytać kandydata, czy miał podobne doświadczenia i jak sobie z nimi poradził.
Praca z ludźmi bywa także często nieprzewidywalna i osoba na stanowisku rekrutera na pewno miała okazję tego doświadczyć. Mimo najlepszej woli i skrupulatnie poprowadzonego procesu rekrutacji, czasami zdarza się, że najlepszy kandydat odrzuci ofertę, a my musimy dostosować się do sytuacji. Takie doświadczenia są powszechne w branży, dlatego warto zapytać kandydata, jak sobie radzi w podobnych okolicznościach. Elastyczność i odporność na stres to cechy, które odróżniają przeciętnych rekruterów od wybitnych specjalistów.
Zatrudnienie rekrutera, który będzie dobry to inwestycja przynosząca firmie wymierne korzyści. Odpowiednie przygotowanie do procesu selekcji obejmuje określenie pożądanych kompetencji, przygotowanie precyzyjnych pytań oraz analizę odpowiedzi pod kątem faktycznych umiejętności. Warto także wspomóc się dodatkowymi narzędziami czy testami, które ułatwią nam ocenę kompetencji kandydatów. Dobrym rozwiązaniem może być również poproszenie agencji rekrutacyjnej o pomoc w tym aspekcie lub przeprowadzenie sesji Assessment Center.
Najlepszy rekruter to nie tylko osoba z doświadczeniem, ale także profesjonalista budujący długoterminowe relacje. Te wskazówki pomogą dokonać świadomego wyboru osoby, która realnie wpłynie na sukces organizacji.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.