Praca na produkcji to częsty rodzaj aktywności zawodowej wielu Polaków. Naturalnie charakter tej pracy różni się w zależności od tego, w jakim zakładzie działamy. Chcielibyśmy jednak dziś zastanowić się wspólnie z Wami nad kilkoma mocno uniwersalnymi wyzwaniami, które mogą na Was czekać w tej pracy. Znajomość potencjalnych trudności jest istotna, by podjąć przemyślaną decyzję o wzięciu udziału w procesie rekrutacji pracowników na takie właśnie stanowisko. Sprawdźmy więc, jakie są najczęstsze wyzwania!
Często praca na produkcji to zadania związane z powtarzaniem danej czynności. Np. przez całą zmianę drukujemy setki takich samych wzorów na koszulkach. Jest to więc praca, która wiąże się z monotonią związaną z wykonywaniem tych samych czynności przez długi czas. Uważacie, że to nic strasznego? Spróbujcie więc robić tę samą czynność przez parę godzin, zachowując przy tym wysoką koncentrację. Nie jest to wcale proste zadanie. Taka monotonia pracy może prowadzić do znudzenia i obniżenia motywacji. Polecamy więc, by starać się znaleźć sposoby na urozmaicenie swojego dnia. Ciekawą opcją, jest próbowanie różnych zadań na linii produkcyjnej – tak by uniknąć rutyny. Warto też podczas przerw oderwać swoją głowę od zadań i zająć myśli czymś innym.
W produkcji często duży nacisk stawiany jest na sztywne terminy wykonania zadań. Ma to swoje uzasadnienie. Każdy ma bowiem swoje miejsce na linii i opóźnienie w jednym miejscu, może potem spowodować kumulację. Jednak praca w takich warunkach może prowadzić do dużej presji i stresu. Warto więc zawsze zgłaszać swojemu przełożonemu, jeśli widzimy, że nie jesteśmy w stanie wykonać zadania w określonym terminie. Dzięki temu możliwe jest zmitygowanie ryzyka.
Czasem opisywana dziś forma pracy może być bardzo fizycznie wymagająca. Wiązać się bowiem może, np. z działaniem przy obsłudze ciężkich maszyn, czy przemieszczaniu ciężkich przedmiotów. Ale powiedzmy sobie to otwarcie – nawet zwykłe stanie przy jednym stanowisku przez 8h, może być wycieńczające fizycznie. Dodatkowo niektóre stanowiska produkcyjne związane są z pracą w trudnych warunkach, np. przy wysokiej temperaturze, hałasie czy pyle. Zawsze więc wówczas należy stosować się do zasad BHP. Jeśli zakład pracy wymaga specjalnego ubioru ochronnego – nie unikaj go. Bezpieczeństwo jest tutaj bardzo ważne, więc jeśli tylko masz co do niego wątpliwości, nie wahaj się, by zgłosić swoje obawy do lidera.
Również i w tym typie pracy nie unikniesz współpracy z ludźmi (czy w ogóle istnieje taka praca?)! Na produkcji istotna jest współpraca z innymi i dobra komunikacja. Przed firmami stoi więc wyzwanie, by zadbać o wspieranie komunikacji w zespole. Tak by nikt z pracowników nie bał się zadawać pytań, czy wyrażać swoich opinii.
Jako firma rekrutacyjna często współpracujemy z organizacjami produkcyjnymi. Wiemy więc, że praca na produkcji może być wymagająca, ale również satysfakcjonująca. Ważne jest, abyś był świadomy potencjalnych trudności i umiał sobie z nimi radzić. Pamiętaj o znaczeniu samodyscypliny, planowania pracy i współpracy z zespołem. Dzięki temu będziesz w stanie efektywnie radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed Tobą ten typ pracy.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.