Koniec roku to dla wielu osób czas podsumowań i snucia planów na najbliższą przyszłość. W grudniu większość z nas ma ochotę coś postanowić. Obiecujemy sobie, że od nowego roku będzie inaczej, lepiej. Wiele z takich postanowień dotyczy kwestii zawodowych. Początek roku to bowiem idealny moment na przeanalizowanie swojej dotychczasowej drogi i czas na podjęcie nowych planów. O ile jednak łatwo zapisać złożone sobie przyrzeczenia na kartce, o tyle trudniej je zrealizować. Pozostaje jedynie słomiany zapał i …przełożenie planów na kolejny rok. Dlaczego nie udaje nam się dotrzymać zawodowych obietnic? Jakie postanowienia w tym zakresie warto zrobić i co sobie obiecać, by zaistniała realna szansa, że ich dotrzymamy?
Jednym z częstszych postanowień związanych z życiem zawodowym jest chęć zmiany zatrudnienia. Rynek pracy w ostatnim czasie sprzyja pracownikom, a stabilność zatrudnienia przestaje być kluczowym czynnikiem utrzymującym ich w miejscu pracy. Dlatego, jeśli w firmie panuje niekomfortowa atmosfera, brak możliwości rozwoju lub przeszkadzają nam inne istotne rzeczy, pracodawca może liczyć się ze zwiększoną rotacją pracowników. Postanowienie zmiany pracy jest częste także u osób wypalonych zawodowo, które zdały sobie sprawę ze swojej obecnej sytuacji. Dodatkowo początek roku to dobry moment na wyszukiwanie nowych propozycji, pracodawcy planują bowiem rekrutację i zaczynają pojawiać się nowe ogłoszenia o pracę. Popularnym postanowieniem jest także uzyskanie podwyżki lub awansu. Jeżeli mijający rok był dobry dla firmy, początek kolejnego możemy uznać za dobry moment na rozmowę z szefem o finansach.
Rozwój osobisty i plan podniesienia kwalifikacji zawodowych to również chętnie wymieniane postanowienie noworoczne. Myślimy o nowych studiach, ciekawych kursach, szkoleniach czy intensywnej nauce języka obcego. Spora grupa osób na listę noworocznych postanowień wpisuje chęć zaktualizowania CV, wreszcie wielu z nas dąży do poprawy równowagi między pracą a życiem prywatnym, planując sami lub pod wpływem bliskich, spędzanie więcej czasu poza pracą.
Trzeba pamiętać, że realizacja noworocznych postanowień wymaga dobrej organizacji, której niestety często brakuje.
Najczęściej popełnianym błędem jest wyznaczanie sobie zbyt ambitnych celów. Oczywiście, ambicja jest jak najbardziej pozytywną cechą, ale paradoksalnie sukces najszybciej osiąga się metodą małych kroków. Mniej znaczy więcej. Zamiast długiej listy postanowień, dużo lepiej postawić przed sobą jeden, konkretny cel. Dzięki temu nasza uwaga skupi się tylko na nim i na jego realizacji. Kolejnym niewłaściwym postępowaniem jest spisywanie postanowień dla samego faktu ich posiadania. Pamiętaj, postanowienie noworoczne powinno być dla Ciebie ważne. Nie warto podejmować się czegoś, tylko dlatego, że robią to inni. Jeśli np. chcesz zadbać o swoją kondycję, ale nie lubisz biegać, nie ma sensu obiecywać sobie, regularnych treningów przygotowujących do maratonu. Istnieje prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że nie dotrwasz nawet do końca pierwszego tygodnia ćwiczeń. To samo dotyczy życia zawodowego. Wybieramy działania, które podejmują nasi współpracownicy, nie zważając na własne upodobania i indywidualne zdolności. Każde postawienie z Twojej noworocznej listy powinno być całkowicie zależne od Ciebie, a nie czynników zewnętrznych.
Na początku wymieniliśmy najpopularniejsze postanowienia zawodowe. Jak powinny być sformułowane, by miały szanse na powodzenie?
Zamiast obiecywać, że będziemy podnosić nasze kwalifikacje zawodowe, postanówmy, że np. do końca czerwca weźmiemy udział w dwóch kursach lub szkoleniach (warto też określić dziedzinę czy zakres szkolenia zależnie od naszych potrzeb lub planów), w ciągu roku rozpoczniemy studia podyplomowe na określonym kierunku, a w kwietniu zapiszemy się na kurs językowy lub w każdym tygodniu nauczymy się pięciu nowych słówek. Coraz częściej firmy wdrażają specjalnie opracowywane programy rozwojowe, dzięki którym pracownicy mogą budować indywidualną ścieżkę kariery. Takie systemy szkoleń z pewnością pomogą w usystematyzowaniu naszych oczekiwań.
Nie warto też zarzekać się, że od nowego roku wprowadzimy zasadę równowagi między życiem zawodowym, a osobistym albo że będziemy mniej pracować. Dobrze określone postanowienia powinny zawierać konkretne informacje. Postanówmy np., że od lutego będziemy trzy razy w tygodniu kończyć pracę przed 18-stą, od jutra nie będziemy przynosić pracy do domu, a od początku roku nie będziemy pracować w niedziele.
Marząc o zmianie pracy czy awansie też warto postarać się o bardziej konkretne i realne zadania do wykonania. Co warto zaplanować w tym zakresie?
Możemy postanowić, że od stycznia będę wysyłał przynajmniej 15 CV w miesiącu, stworzymy bazę danych firm, w których chcielibyśmy pracować lub przynajmniej regularnie przeglądać oferty pracy. W styczniu wyślemy maila przynajmniej do 20 znajomych osób z informacją, że planujemy zmianę pracy i szukamy informacji o wolnych stanowiskach w interesującej nas branży. Do lutego zaś zgromadzimy informacje o zarobkach innych osób na tym samym stanowisku. Jeżeli chodzi o chęć zdobycia awansu czy też podwyżki, możemy zaplanować, że w ciągu miesiąca przygotujemy listę argumentów, przemawiających za podniesieniem pensji, a do końca lutego umówimy się na spotkanie z szefem w sprawie zmiany stanowiska.
Jeśli sformułujemy nasze postanowienia według powyższego schematu, mamy znacznie większą szansę na ich realizację. O ile bowiem założenie – zmienię pracę jest zupełnie niekonkretne, nie jest też umiejscowione w czasie, wydaje się szalenie trudne do realizacji i do tego nie koniecznie zależy tylko od naszych działań, ale też od sytuacji na rynku pracy, o tyle wysłanie CV, stworzenie bazy interesujących nas firm czy skorzystanie z kursu lub szkolenia zależą tylko od nas samych. Ponieważ założenia są konkretne możemy też jasno odpowiedzieć sobie na pytanie czy się z nich wywiązaliśmy czy nie i w jakim stopniu. Ważnym, wspólnym elementem wymienionych przykładów działań jest zaplanowanie ich w czasie. Dzięki temu nie będziemy odsuwać projektowanych działań do grudnia, tylko zajmiemy się nimi sukcesywnie, zgodnie z kalendarzem, który sami dla siebie zaplanowaliśmy.
Niemal każdy cel można zrealizować. Jednak wymaga to planu i konsekwencji. Podobnie jest z planami noworocznymi. Warto postanowić sobie jeden konkretny. Zaplanować co nam jest potrzebne do jego realizacji i systematycznie wprowadzać go w życie. Zmiana pracy, podwyżka czy nawet przebranżowienie się, to plany realne do zrealizowania przy odpowiedniej strategii.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.