Jeszcze kilka lat temu to przedsiębiorstwo miało decydujący głos w procesie zatrudnienia. Sytuacja, kiedy to kandydat wybierał pracodawcę, wydawała się wręcz absurdalna – wszak dziękować trzeba było za sam fakt dostatnia oferty. Na szczęście te czasy już za nami. Obecnie kandydat również ma prawo do oceny pracodawcy, z którym chce się związać. Z tego też powodu przygotowaliśmy kilka rad, które pozwolą obiektywnie spojrzeć na pracę w danej firmie i pomogą nam podjąć decyzję o naszym zatrudnieniu.
Nim przejdziemy do rad, zastanówmy się najpierw, jakie negatywne konsekwencje będzie mieć związanie się z nieodpowiednią organizacją. Nasze niezadowolenie, niechęć do pracy, spadek motywacji oraz efektywności wykonywania przez nas zadań są tutaj raczej oczywiste. W takiej sytuacji szybko szukamy drogi ucieczki z takiego przybytku. Z drugiej strony firma też może być z nas niezadowolona. Efektem tego będzie niezbyt korzystny, krótki okres zatrudnienia w naszym CV, o który na pewno zapytają nas rekruterzy. O ile jeden taki epizod nie jest niczym złym, o tyle jeśli będzie zdarzać się to częściej, może to spowodować trudności w procesie rekrutacji pracowników.
Co jednak dzieje się w naszej psychice, kiedy trafimy na złego pracodawcę? Nawet jeśli jesteśmy dobrymi specjalistami, to przez pobyt w takim miejscu nasza wiara we własne umiejętności, wiedzę i możliwości znacząco się osłabi. Przez to istnieje szansa, że będziemy tam tkwić, gdyż będziemy uważać się za zbyt słabych, by sprawdzić się w innym przedsiębiorstwie. Kolejnym następstwem jest wypalenie zawodowe, które znacząco odbić się może na naszym życiu prywatnym (poprzez nerwowość, czy też stany depresyjne temu towarzyszące).
Wiemy już, jakie sytuacje nam grożą, kiedy rozpoczniemy pracę w nieodpowiedniej dla nas firmie. Po czym jednak poznać taki przybytek? Przełożony narzuca Tobie sztywny zakres obowiązków, co skutecznie zabija Twoją kreatywność. Zły pracodawca stosuje autorytarne rządy, a każda konstruktywna krytyka w miejscu pracy traktowana jest jako atak. Z drugiej strony – w stosunku do Ciebie można zawsze okazać dezaprobatę. W zespole panuje atmosfera rywalizacji lub wrogości. Każdy tylko czeka, aż podwinie Ci się noga. Twoje sukcesy są niedoceniane, a każdy błąd mocno akcentowany. Firma nie dba o pracowników, rotacja jest ogromna. Zły pracodawca zmusza Cię również do nadgodzin, które nie są odpowiednio wynagradzane.
Mamy oczywiście świadomość, że trochę wyolbrzymiamy – robimy to jednak celowo. Jeśli w swojej organizacji widzisz przejawy, któryś z tych zachowani, może to znaczyć, że źle trafiłeś. Zaobserwuj też, jak zmienia się Twoje samopoczucie oraz chęć do pracy – to najlepszy wskaźnik, że dzieje się coś złego.
Skoro mamy już wszystkie informacje i wiemy, czemu tak ważny jest wybór odpowiedniego pracodawcy, przejdźmy teraz do rad w tym temacie. Po pierwsze warto przyjrzeć się samemu procesowi rekrutacyjnemu. W jakiej atmosferze był prowadzony, jak zachowywali się pracownicy, jaki był ich styl komunikacji, czy spóźniali się na rozmowy. Najlepiej już podczas samych rozmów zwrócić mocno uwagę na ten fakt i jeśli tylko pojawi się nam żółta lampka – spróbujmy zaadresować ją z prowadzącym rekruterem. Proces rekrutacji jest bowiem często odzwierciedleniem sytuacji w firmie – a w szczególności tego, jaka panuje tam kultura. Na tej podstawie możemy wnioskować, czego możemy się spodziewać.
Sprawdźmy również opinie o pracodawcy. Zajrzyjmy, ile ma gwiazdek na swoim profilu w google, czy też na portale z opiniami typu gowork. Pamiętajmy jednak, żeby nie traktować znajdujących się tam wpisów, jako absolutną prawdę, gdyż może napisać je każdy. O wiele lepszą opcją na zebranie tego typu informacji jest popytanie znajomych (lub znajomych znajomych), którzy już pracują w danej organizacji, o ich zdanie.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.