Działy HR niestety często nie cieszą się dużą popularność w firmach. Kojarzą się ze skostniałą strukturą oraz skupieniem na procesach i zasadach. Czy jednak tak jest naprawdę? Na pewno jeszcze kilkanaście lat temu tak to właśnie wyglądało. Obecnie jednak zmieniają się organizacje a w raz z nimi działy zarządzania zasobami ludzkimi. Funkcjonowanie w nowoczesnym świecie wymaga elastyczności i szybkości działania. Z tego też powodu wśród HRowców coraz większą popularnością cieszy się podejście Agile.
Agile wywodzi się z IT. Opiera się na czterech głównych założeniach. Ludzie ponad procesy, działanie ponad dokumentację, współpraca z klientem ponad formalne ustalenia oraz reagowanie na zmiany ponad podążaniem za planem. Dzięki tym zasadom możliwa jest szybka adaptacja do warunków i wprowadzanie zmian, które odpowiadają na potrzeby klientów. Charakterystyczne jest tutaj myślenie – spróbujmy! Dostarczamy pierwszą, wstępną wersję (nie powinna być ona dopieszczona w najdrobniejsze szczegóły – chodzi o pokazanie pierwszego prototypu) i jeśli widzimy, że nie jest to to, co chcemy uzyskać – zmieniamy. Możemy to zrobić po wypuszczeniu każdej kolejnej wersji, która będzie nas przybliżać do stworzenia docelowego produktu. Ważna jest tutaj transparentna komunikacja oraz współpraca z klientem – tak by na bieżąco mógł przekazywać swój feedback.
Podejście zwinne od lat święci triumfy w przypadku tworzenia oprogramowania. Czy da się jednak wdrożyć Agile w HR? Te dwie dziedziny – IT i HR – wcale tak bardzo się nie różnią – łączy je zmiana priorytetów oraz szybkość i nieprzewidywalność. Tymczasem wdrożenie omawianego dziś podejścia zakłada uproszczenie procesów, a także szybszą reakcję. Idealnie sprawdzi się więc w HR. Rekrutacja pracowników niejednokrotnie wymaga elastycznego podejścia, zwłaszcza jeśli chcemy zatrudnić pracowników, których na rynku jest niewielu. Agile to też otwartość na innowację i chęć do ich wprowadzania. HR powinien tutaj być też działem, który facylituje zwinność w organizacji. Pamiętajmy jednak, że główna zmiana powinna zadziać się w naszych głowach. Otwartość na pomysły, dzielenie się wiedzą, próbowanie i sprawdzanie co się wydarzy, praca zespołowa – wszystko to oznacza agile w praktyce.
Jakie jednak są konkretne akcje, które możemy wdrożyć? Weźmy na warsztat tworzenie planów szkoleniowych. Spróbujmy podejść do nich inaczej niż zwykle. Razem z pracownikami stwórzmy listę wiedzy do zdobycia/do nauki. Jej przyswajanie niech odbywa się w sprintach (czyli najczęściej dwutygodniowym okresie czasu). Pracownicy uczą się wówczas wcześniej ustalonych kwestii poprzez najróżniejsze formy (szkolenie, lektura, dyskusje). Wprowadzamy na zakończenie każdego sprintu retrospektywę – czyli spotkanie, podczas którego zastanawiamy się, co poszło dobrze, co mogło pójść lepiej i jakie mamy pomysły na usprawnienia. Plan bloków do nauki można zmieniać i przesuwać w czasie, tak by jak najbardziej być w stanie odpowiedzieć na nagłe potrzeby w organizacji. Jest to przykład SCRUMa (czyli techniki Agile) wykorzystanej w HR.
W jaki sposób wdrożyć Agile w HR w naszej organizacji? Jeśli w innym Waszym dziale jest to już praktykowane, to masz ułatwione zadanie. Zobacz, w jaki sposób tam pracują, spotkaj się z członkami zespołu, by opowiedzieli Ci o praktykach. Może nawet uda Ci się pozyskać jedną osobę jako mentora, który będzie czuwać nad wprowadzeniem tej metody u Was?
Zainwestuj też swój czas (oraz zespołu) w zrozumienie, na czym polega Agile, jakie są terminy tam funkcjonujące, itd. Polecamy oczywiście sięgnąć też po książki z tego obszaru. Przede wszystkim trzeba jednak próbować i ciągle wprowadzać usprawnienia (co jest bardzo w duchu Agile!), aż w końcu uda się nam stworzyć model pasujący do nas.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.